Szkolenie pracowników korzystne w kryzysie
2009-11-27 01:11
Przeczytaj także: Polacy chcą podwyższać kwalifikacje zawodowe
Badanie dowiodło, że ciągle spada zapotrzebowanie na najsłabiej wykształconych pracowników – o 5,2 proc. na osoby, które ukończyły szkołę podstawową i gimnazjum oraz o 1,8 proc. na absolwentów szkół średnich. Jednakże w porównaniu z analogicznym okresem w latach 2007/2008 prawie dwukrotnie wzrosło zatrudnienie osób posiadających wykształcenie wyższe. – „Szukanie oszczędności spowodowało, że wielu pracodawców stoi przed dylematem - zwolnić czy też zatrudnić nowego pracownika. Zatrudnienie pracowników z niższymi kompetencjami może tylko czasowo rozwiązać problem poszukiwania oszczędności w firmie, bowiem wraz z poprawą koniunktury gospodarczej tacy pracownicy będą domagać się podwyżek. Obecnie pracodawcy zwiększyli swoje wymagania odnośnie kandydatów ubiegających się o pracę w ich firmach. Poszukiwani są pracownicy z najwyższymi kwalifikacjami, posiadający wiedzę i różnorodne umiejętności, które mogliby wykorzystać na więcej niż jednym stanowisku, ponieważ kluczowe stało się maksymalne wykorzystanie potencjału pracowników” – mówi Thierry Iovane, Dyrektor na Europę i Amerykę Łacińską CIMA (Chartered Institute of Management Accountants).Wykształceni szybciej znajdują pracę
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego w II kwartale 2009 roku najniższe natężenie bezrobocia dotyczyło osób z wyższym wykształceniem – 3,6 proc. Najwyższe bezrobocie nadal dotyczy osób bez doświadczenia zawodowego i o najniższym poziomie wykształcenia, np. osoby z wykształceniem gimnazjalnym i niższym – 14,3 proc., średnim ogólnokształcącym – 11,3 proc., a zasadniczym zawodowym – 9,2 proc. – „Zarówno duże polskie spółki jak i małe przedsiębiorstwa zaczynają doceniać potęgę dobrze wykształconej i wyszkolonej kadry. Duże korporacje przeznaczają dodatkowe pieniądze na edukację pracowników. Jest to bowiem dla przedsiębiorców inwestycja długofalowa. Dobrze wyszkoleni pracownicy mogą w końcu nie tylko uchronić firmę przed powiększaniem strat finansowych, ale również umiejętnie poszukiwać oszczędności i kreować nowe projekty” – dodaje Iovane.
Pewny siebie pracownik
Od momentu pierwszych doniesień o kryzysie, można zaobserwować zmniejszone zainteresowanie zmianą pracy - z badań Portalu Praca.pl wynika, że boi się jej aż 42 proc. Polaków. – „Wszechobecne widmo kryzysu, masowe zwolnienia czy obniżki pensji, skutecznie demotywują pracowników do jakichkolwiek zmian w ich karierze zawodowej. Dla wielu z nich praca w jednym miejscu jest nadal swoistą wartością. Model pracy w jednej firmie, często na tym samym stanowisku, jest ciągle popularny wśród pracowników. Taka sytuacja powoduje, że pracownicy trzymają się kurczowo swojej posady. Z jednej strony są często sfrustrowani i niezadowoleni z wysokości pensji, z drugiej są bierni i nie zastanawiają się nad swoim rozwojem zawodowym. W obecnej sytuacji gospodarczej ci pracownicy, którzy nie podnoszą swoich kwalifikacji, są jednak najbardziej zagrożeni. Dziś liczą się osoby, które nie pozostają w cieniu, ciągle się doskonalą poprzez rozwój swojej wiedzy i umiejętności [...]” – podsumowuje Iovane.
Pomoc rządu?
Rządowy pakiet antykryzysowy umożliwia przedsiębiorstwom znajdującym się w przejściowych trudnościach finansowych dostęp do środków publicznych, które mogą wykorzystać m.in. na szkolenia pracowników. „Przedsiębiorcy, którzy utworzą fundusz szkoleniowy w swoim zakładzie pracy, mogą ubiegać się o dofinansowanie szkoleń lub studiów podyplomowych dla pracowników przedsiębiorstwa: pokrycie kosztów szkoleń na okres do 6 miesięcy, a studiów podyplomowych na okres 12 miesięcy. Wsparcie finansowe na pokrycie kosztów szkoleń zostanie przyznane pod warunkiem, że szkolenia lub studia podyplomowe są uzasadnione obecnymi lub przyszłymi potrzebami pracodawcy. Wysokość takiego dofinansowania na jednego pracownika wynosi do 80 proc. kosztów szkolenia lub studiów podyplomowych, nie więcej jednak niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale” – mówi Piotr Augustyniak, Counsel, Hogan & Hartson Jamka sp. k.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl