Portale społecznościowe zagrożone
2009-11-28 00:55
Przeczytaj także: Hakerzy a portale społecznościowe
Jak się bronić?
Najlepszym gwarantem bezpieczeństwa w Internecie jest zdrowy rozsądek. To bardzo prosta, choć cenna uwaga, gdyż aż 65% zainfekowanych stron www znika po 24 godzinach, co czyni prawie niemożliwym ich skuteczne tropienie i eliminowanie. Jednym z nielicznych programów, które są w stanie uchronić nas przed odwiedzeniem zainfekowanej strony, jest dostępny bezpłatnie AVG LinkScanner. Skanuje on odnośniki do stron internetowych informując użytkownika o potencjalnym niebezpieczeństwie jeszcze zanim popełni błąd i kliknie na zdradliwy link.
Co więcej, specjaliści z zakresu bezpieczeństwa AVG Technologies przewidują, że w nadchodzącym czasie wzrośnie liczba ataków bazujących na zabiegach socjotechnicznych, w wypadku których najlepszą ochroną jest rozsądek, zasada ograniczonego zaufania wsparte dodatkowo odpowiednim programem antywirusowym.
Specjaliści z AVG Technologies przygotowali zestaw 6 podstawowych zasad bezpieczeństwa w społecznościach online:
- Jeżeli nie dysponujesz programem skanującym strony internetowe, który weryfikuje bezpieczeństwo witryn jeszcze zanim klikniesz na link, blokuj wyskakujące okienka.
- Nigdy nie udostępniaj swoich poufnych danych personalnych (numer dowodu, konta bankowego etc.). Serwisy społecznościowe nie wymagają od swoich członków informacji tego typu (wyjątkiem są płatne serwisy, np. randkowe).
- Zmieniaj swoje hasła dostępu przynajmniej raz w miesiącu. Nie rób tego w sytuacji, kiedy otrzymasz mail nakłaniający Cię do tego – to może być działanie mające na celu kradzież Twoich danych dostępowych.
- Nie pozwalaj swoim kolegom/koleżankom logować się do serwisów społecznościowych z Twojego komputera. Jeżeli nie stosują się oni do zaleceń bezpieczeństwa, może Cię spotkać przykra niespodzianka w postaci infekcji. Unikaj również logowania się na swoje konto na komputerze innego użytkownika.
- Nigdy nie korzystaj z opcji zapamiętywania haseł. Co najmniej raz na tydzień staraj się czyścić historię przeglądanych stron.
-
Nie akceptuj zaproszeń do grona znajomych od osób, których nie znasz.
Przeczytaj także:
Sztuczna inteligencja pomaga hakerom
![Sztuczna inteligencja pomaga hakerom [© Freepik] Sztuczna inteligencja pomaga hakerom](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/cyberataki/Sztuczna-inteligencja-pomaga-hakerom-262620-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
portale społecznościowe, serwisy społecznościowe, hakerzy, malware, spyware, trojany, cyberprzestepcy, kradzież danych, złośliwe oprogramowanie