eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeDerywaty pogodowe chronią zysk firmy

Derywaty pogodowe chronią zysk firmy

2009-12-01 09:26

Przeczytaj także: Faktoring a forfaiting - wady i zalety


Zmierzyć burzę w szklance wody

Aby jednak móc korzystać z opcji zabezpieczeń pogodowych, najpierw konieczne jest ustalenie parametrów ryzyka pogodowego w firmie. Zwykle kompletna ekspertyza zawiera również proponowane opcje zabezpieczeń, ich wycenę oraz szacowaną efektywność zabiegu. Aby uzyskać jak najbardziej rzetelne dane, Consus współpracuje z Katedrą Ekonomii Menedżerskiej i Inżynierskiej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, która specjalizuje się w wykonywaniu kompletnych ekspertyz identyfikacji oraz pomiaru narażenia przedsiębiorstwa na ryzyko pogodowe o charakterze niekatastroficznym. To obecnie jedyna instytucja w Polsce, która analizuje wpływ pogody na biznes zgodnie z wymaganiami potencjalnych dostawców derywatów pogodowych w Europie – podsumowuje Paweł Jankowski.

Jak to działa?

W zależności od tego czy przedsiębiorstwo wrażliwe jest na temperaturę, opady deszczu, śniegu czy też wiatr konstruuje się odpowiedni indeks. Na podstawie tego indeksu dokonuje się później rozliczeń wykorzystanego zabezpieczenia. Indeks może przybrać dowolną formę zaczynając od najprostszych: średnia temperatura, średnie opady czy też średnia prędkość wiatru, kończąc na bardziej zaawansowanych: degree day (stopniodzień), cumulated wind speed indeks (skumulowany indeks prędkości wiatru). Oczywiste jest, iż prostsze w konstrukcji indeksy są łatwiejsze do zrozumienia i zaakceptowania przez klienta, charakteryzują się jednak niższą – niż te bardziej zaawansowane – efektywnością.

Z meteorologicznych obserwacji temperatury czy opadów w danym okresie buduje się indeks pogodowy, który będzie odzwierciedlał zmiany w przychodach lub kosztach danej firmy.

Kolejnym krokiem jest ustalenie wartości jednego punktu danego indeksu dla przedsiębiorstwa – ile firma może zyskać/stracić, jeżeli poziom indeksu zmieni się o jeden punkt. Następnie określany jest okres zabezpieczenia oraz rodzaj instrumentu finansowego w oparciu o który zabezpieczenie ma być zbudowane – wyjaśnia Dr. Juliusz Preś.

Dr Juliusz Preś, adiunkt na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie, autor „Zarządzania Ryzykiem Pogodowym”, jedynej w Polsce książki, która szczegółowo porusza tematykę wykorzystania derywatów pogodowych w firmie jako narzędzi ograniczania ryzyka pogodowego o charakterze niekatastroficznym.

Gdzie szukać?

W Polsce i na terenie Unii Europejskiej transakcje derywatów pogodowych (także jako ubezpieczeń) oraz uprawnień do emisji CO2 organizuje Consus SA, współpracujący z międzynarodową firmą ubezpieczeniową Galileo Weather Risk Management Ltd, specjalizującą się w sprzedaży derywatów i ubezpieczeń pogodowych w Europie. Firma Consus jest również – jako jedyny podmiot w Polsce, członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Zarządzania Ryzykiem Pogodowym (Weather Risk Management Association).

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: