eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPolscy przedsiębiorcy: nastroje 2010

Polscy przedsiębiorcy: nastroje 2010

2009-12-04 11:25

Polscy przedsiębiorcy: nastroje 2010

WSKAŹNIKI OCZEKIWAŃ W POLSCE NA LATA 2006-2010 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Polskim przedsiębiorcom kryzys niestraszny. Wierzą, że okres dekoniunktury mają już za sobą i w przyszłym roku planują zwiększenie sprzedaży, ekspansję eksportową i nowe inwestycje. W Europie należeliby do grona największych biznesowych optymistów, gdyby nie to, że pod względem oceny warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej, od lat pozostają pesymistami - wynika z badań nastrojów przedsiębiorców, przeprowadzonych przez Krajową Izbę Gospodarczą w ramach European Economic Survey 2010.

Przeczytaj także: Kobiety biznesu lepiej kontrolują zaległe należności

„Po ciężkim roku 2009 przedsiębiorcy liczą, że w przyszłym roku gospodarka powróci do dobrej kondycji. Dane GUS, mówiące o 1,7 procentowym wzroście gospodarczym w III kwartale 2009 roku potwierdzają, że polscy przedsiębiorcy skutecznie poradzili sobie ze skutkami światowego kryzysu, a ich optymistyczne prognozy na rok 2010 mają realną szansę się sprawdzić” – mówi Marek Kłoczko, Sekretarz Generalny Krajowej Izby Gospodarczej.

fot. mat. prasowe

WSKAŹNIKI OCZEKIWAŃ W POLSCE NA LATA 2006-2010

WSKAŹNIKI OCZEKIWAŃ W POLSCE NA LATA 2006-2010





KIG podaje, iż wyniki firm za mijający 2009 rok przedstawiają się dużo gorzej od tych przewidywanych przez przedsiębiorców rok temu. Niecałe 40% badanych odnotowało wzrost obrotów w stosunku do 72,5% przedsiębiorców, którzy planowali wzrost jesienią ubiegłego roku. Wczesną jesienią 2008 roku przedsiębiorcy jeszcze nie byli w stanie przewidzieć destrukcyjnego działania globalnego kryzysu finansowego na gospodarkę światową a w szczególności na Polskę, której gospodarka była w pełnym rozkwicie. Niemal 42% tegorocznych badanych stwierdziło spadek całkowitych obrotów w stosunku do zaledwie 6,2%, tych którzy brali taki scenariusz pod uwagę rok temu. Mimo odczuwanych skutków trwającego jeszcze kryzysu i niepewności wyjścia z niego przez wiodące gospodarki światowe, oczekiwania na kolejny rok zostały tylko częściowo obniżone a przedsiębiorcy z pewną ostrożnością, ale jednak z optymizmem, przewidują wyniki swoich firm w 2010 roku.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez KIG, prawie 60% polskich przedsiębiorców planuje zwiększyć obroty w 2010 roku, a tylko 12% oczekuje spadku. Oczekiwania w tym względzie są bardziej optymistyczne w sektorze usług niż w firmach produkcyjnych. Symptomy poprawy koniunktury w kraju widoczne są także w prognozach sprzedaży krajowej. W 2010 r. jej wzrostu oczekuje ponad 57% firm.
W konfrontacji z przewidywaniami sprzed roku tegoroczne wyniki pokazują, iż polski eksport ucierpiał na skutek kryzysu. Głównymi odbiorcami polskich produktów eksportowych są gospodarki zachodniej Europy, w których trwa recesja gospodarcza. Wzrost sprzedaży eksportowej odnotowało niecałe 23% firm wobec 49% tych, które planowały wzrost rok temu. Natomiast spadek dotknął niemal 36% firm, podczas gdy rok temu przewidziało go 11,6%. Polskim eksporterom w kryzysie sprzyjała dewaluacja złotego, który jednak konsekwentnie umacniała się w ciągu 2009 roku. Oficjalne dane statystyczne o eksporcie, mówiące, iż spadał on wolniej od importu, a w trzecim kwartale 2009 roku odnotował wzrost, świadczą, iż polscy eksporterzy dostosowali się do sytuacji na rynkach i w tak trudnych czasach potrafią być konkurencyjni. Sukces odnotowuje eksport polskiej żywności do krajów UE.

Polski biznes liczy, że przyszły rok będzie znacznie lepszy dla eksportu. Ponad jedna trzecia badanych firm planuje zwiększyć sprzedaż eksportową, a niemal połowa (48,8%) utrzymać eksport na niezmienionym poziomie. „Prognozy przedsiębiorców dotyczące eksportu, pozwalają sądzić, że zakładany w projekcie ustawy budżetowej wzrost eksportu w przyszłym roku o 2,8% jest możliwy do osiągnięcia” – dodaje Marek Kłoczko.

fot. mat. prasowe

Optymizmu nie brakuje polskim firmom również w planach inwestycyjnych. Jak pokazały badania KIG, w przyszłym roku 44,5% firm deklaruje zwiększenie poziomu inwestowania, a prawie 42% utrzymanie inwestycji na niezmienionym poziomie. Grono pesymistów jest w mniejszości – zmniejszenie inwestycji przewiduje niecałe 14% ankietowanych

„Optymizm wynika zapewne w dużej mierze z realizacji projektów inwestycyjnych finansowanych ze środków UE alokowanych dla Polski na lata 2007-2013, jak i dużych projektów infrastrukturalnych w ramach przygotowań do EURO 2012” – komentuje Sekretarz Generalny KIG.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: