eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 49/2009 (30.11-06.12.2009)

Tydzień 49/2009 (30.11-06.12.2009)

2009-12-05 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 48/2009 (23-29.11.2009)

  • Europejski Bank Centralny podniósł z 0,2% do 0,8% prognozy wzrostu PKB w strefie euro w 2010 roku. Pozostawił też główną stopę procentową na dotychczasowym poziomie 1%. Eurostat potwierdził, że w III kw. gospodarka strefy euro wyszła z recesji, rosnąc o 0,4% m/m. To skutek uruchomienia dużych programów rządowych stymulujących gospodarki, oraz wzrostu eksportu. Jednak nie można zapominać, że PKB krajów strefy euro był w III kw. o 4,1 % niższy licząc r/r. W nowej prognozie EBC wzrost gospodarczy w strefie euro wyniesie w 2010 roku 0,1-0,5 %, a inflacja będzie w przedziale 0,9 do 1,7%.
  • Według Eurostat-u gospodarka unijna wyszła z recesji. PKB w całej UE wzrósł o 0,3% m/m. Z danych III kw. dotyczących 20 krajów unijnych 12 już oficjalnie wyszło z recesji. Ciągle jednak. Jeśli wziąć pod uwagę wszystkie unijne kraje, ich PKB w III kw. skurczył się o 4,3% r/r.
  • W krajach bałtyckich PKB spadł w III kw. o blisko 14-15% r/r, w Czechach i na Słowacji o 4-5%, w Niemczech o 4,8%.
  • Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej podjęli decyzję w sprawie ustanowienia nowych organów europejskiego nadzoru finansowego, które UE wprowadza w odpowiedzi na kryzys. Ma powstać Europejska Rada Oceny Ryzyka Systemowego (European Systemic Risk Council - ESRC) z udziałem szefów 27 banków centralnych (ma analizować stabilność finansową i skutecznie reagować, wydając krajom, grupom krajów albo całej UE zalecenia odpowiedniego działania w ramach tzw. nadzoru makroostrożnościowy). Powstaną też trzy unijne organy nadzorcze dla poszczególnych rynków finansowych: bankowości, papierów wartościowych oraz ubezpieczeń i pracowniczych programów emerytalnych.
  • Stopa bezrobocia w Unii Europejskiej w październiku sięgnęła 9,3% (bez pracy było więc ponad 22,5 mln osób. Najwyższa stopa bezrobocia była w Hiszpanii (19,3%) i na Łotwie (20,9%), najniższa w Holandii (3,7%) i Austrii (4,7%).
  • Rezerwy w walutach i złocie w Rosji wyniosły 449,7 mld USD. Rosja ma największe na świecie rezerwy walutowe po Chinach i Japonii. Ich rezerwach 45% to USD, 44% - euro, 10% - brytyjski funt, a 1% - japoński jen.
  • PKB Szwajcarii wzrósł w III kw. 2009 r. o 0,3% kw/kw, po spadku w II kwartale o 0,3% kw/kw, jednak nastąpił spadek o 1,3% r/r (w II kw. Spadek ten wyniósł 2,4% r/r.
  • Węgry przyjęły budżet na 2010 rok. Jest w nim przewidziany deficyt w wysokości 3,8%, założono spadek PKB o 0,6%, i wzrost długu publicznego do 80% PKB.
  • W wyniku kryzysu realny PKB Łotwy kryzysu obniżył się o 37% z najwyższego poziomu zanotowanego w ostatnim kwartale 2007 roku i obecnie jest poziomie 2004 roku. Według rządowych prognoz ten spadek PKB w bieżącym roku wyniesie ok. 17,5% r/r.
  • Europejski Airbus - prognozuje, że w ciągu niecałych 20 lat liczba co najmniej stumiejscowych samolotów latających po świecie wzrośnie o 100% do 24 tys, a od 2008 do 2028 r. kupią niemal 25 tys. nowych samolotów (wartość ok. 3,1 bln USD).
  • Według kierownictwa GM łączna strata operacyjna Opla za lata 2009-2010 przekroczy 6 mld euro, jednak na rok 2012 spodziewa się wypracowania zysku ok. 1 mld euro (sprzedaż samochodów Opla ma w roku 2012 wzrosnąć do 1,53 mln sztuk, podczas gdy w 209 roku wyniesie tylko 1,2 mln).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPEJSKIE WNIOSKI POKRYZYSOWE I KŁOPOTY GOSPODARKI POD OLIMPEM

Wobec wielu ocen, a także nadziei tak kół gospodarczych jak i rzesz pracowniczych światowa gospodarka wychodzi z kryzysu. Nieco ciszej o postępach w realizacji zadań w ramach G20, natomiast nieco głośniej o pokryzysowych działaniach w USA i w Unii Europejskiej. Biały Dom poinformował, że nie zamierza wycofać zbyt wcześnie z programów stymulacyjnych. Swoimi działaniami będzie teraz zmierzał do przywrócenie wzrostu w gospodarce oraz doprowadzenia do obniżenia bezrobocia. W związku z tym poinformował, że w przyszłym roku nie ulegnie obniżeniu amerykański deficyt budżetowy. Może to mieć miejsce dopiero w 2011 roku i wówczas być może będą podjęte działania w celu ustabilizowania sytuacji (w przyszłości nawet do deficytu na poziomie 3% PKB). Prawdopodobnie na początku roku Kongres przyjmie ustawę o reformie systemu regulacji finansowych. W rezultacie mają być wprowadzone regulacje dot. systemu bankowego i udzielania kredytów. Ma też być uregulowana forma przepisów dotyczących „udzielania dodatkowej pomocy poszczególnym stanom i regionom, by ułatwić im wybrnięcie z zastoju gospodarczego”. A co robi się W Unii Europejskiej?...

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej podjęli decyzję w sprawie ustanowienia nowych organów europejskiego nadzoru finansowego, które UE wprowadza w odpowiedzi na kryzys. Ma powstać Europejska Rada Oceny Ryzyka Systemowego (European Systemic Risk Council - ESRC) z udziałem szefów 27 banków centralnych (ma analizować stabilność finansową i skutecznie reagować, wydając krajom, grupom krajów albo całej UE konkretne zalecenia odpowiedniego działania (w ramach tzw. nadzoru makroostrożnościowego). Powstaną też trzy unijne organy nadzorcze dla poszczególnych rynków finansowych: bankowości, papierów wartościowych oraz ubezpieczeń i pracowniczych programów emerytalnych. Będą one wchodzić w skład Europejskiego Systemu Organów Nadzoru Finansowego, do którego wejdą także krajowe organy nadzoru. Zajmą się nadzorem poszczególnych instytucji finansowych (nadzór mikroostrożnościowy). Do Europejskiego Organu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych będzie też należało sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad agencjami ratingowymi.

Jednak w działalność unijną wkradł się niepokój związany ze stanem greckiej gospodarki. Zaskoczenie związane z jej stanem wynika stąd, że Ateny ukrywały wielkość kryzysu gospodarczego i poziom oraz tempo wzrostu deficytu budżetowego (rząd prognozował 6%PKB, a będzie 12% PKB) i długu publicznego (w tym roku wzrośnie do 112,6% PKB, a w 2011 przekroczy 135% PKB. Zaczęły pojawiać się informacje o greckiej niewypłacalności...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: