eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyPerspektywy zatrudnienia I kw. 2010

Perspektywy zatrudnienia I kw. 2010

2009-12-10 12:59

Agencja zatrudnienia Manpower Polska ogłosiła, że w I kwartale 2010 r. pracodawcy w dalszym ciągu będą wnikliwie analizować rynek, zanim podejmą decyzje o jakichkolwiek modyfikacjach swoich zespołów. Na podstawie deklaracji reprezentatywnej próby polskich pracodawców ustalono prognozę netto zatrudnienia na poziomie +4%. W ujęciu kwartalnym, zauważalny jest nieznaczny spadek optymizmu pracodawców; prognoza netto zatrudnienia obniżyła się o 1 pkt proc. Porównując rok do roku, odnotowano spadek prognozy netto zatrudnienia o 8 pkt proc.

Przeczytaj także: Jaki rynek pracy przyniesie nowy rok?

„Wyniki badania Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2010 r. wskazują na stosunkowo stabilny rynek pracy w porównaniu z wynikami badania dla IV kwartału 2009 r. Procent pracodawców planujących zwiększanie zatrudnienia, redukowanie liczby pracowników oraz wstrzymujących się z decyzjami personalnymi od kilku kwartałów pozostaje na zbliżonym poziomie. Dobrą informacją zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników jest to, że mimo iż prognoza netto zatrudnienia dla Polski jest niższa niż przed kwartałem i przed rokiem, polscy przedsiębiorcy znajdują się w grupie najbardziej optymistycznych pracodawców ze wszystkich 17 krajów badanych w Europie”, wyjaśnia Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska. „Pozytywnym znakiem są także prognozy netto zatrudnienia odnotowane dla krajów azjatyckich, których rynki pracy jako jedne z pierwszych odczuły skutki spowolnienia. Po raz drugi z rzędu pozytywne wyniki otrzymane dla regionu Azja-Pacyfik wydają się potwierdzać poprawę sytuacji. Z pewnością musi minąć trochę czasu zanim wszystkie kraje wrócą do stanu sprzed globalnego kryzysu finansowego, jednak pocieszające jest to, że już teraz obserwujemy oznaki poprawy sytuacji”, dodaje Iwona Janas.

W Polsce, prognoza netto zatrudnienia dla I kwartału 2010 r. jest dodatnia w 7 z 10 sektorów. Więcej pracodawców planuje zatrudnianie niż zwalnianie pracowników w sektorze Instytucje sektora publicznego, dla którego prognoza netto zatrudnienia wynosi +11%. Umiarkowany optymizm widoczny jest w sektorach Transport/ Logistyka (+10%) oraz Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (+8%). Ujemne prognozy netto zatrudnienia ustalono na podstawie deklaracji pracodawców z 3 sektorów, z których najniższe prognozy są odnotowano dla sektora Rolnictwo/ Leśnictwo/ Rybołówstwo i Produkcja przemysłowa (oba -5%).

W porównaniu kwartalnym, optymizm pracodawców z 5 na 10 sektorów jest nieznacznie większy. Największy wzrost, o 4 punkty procentowe, odnotowano dla sektora Produkcja przemysłowa.

W przypadku 5 sektorów prognozy są niższe, z największym spadkiem, o 10 punktów procentowych, w sektorze Kopalnie/ Przemysł wydobywczy oraz, o 7 punktów, w sektorze Budownictwo.

W ujęciu rocznym, niższe prognozy netto zatrudnienia odnotowano w 8 sektorach. Największe spadki, o odpowiednio 19 i 18 punktów procentowych, widoczne są w sektorze Budownictwo i Kopalnie/ Przemysł wydobywczy. Prognozy netto zatrudnienia są niższe także w sektorze Finanse/ Ubezpieczenia/ Nieruchomości/ Usługi (o znaczące 13 punktów) oraz Energetyka/ Gazownictwo/ Wodociągi (o 11 punktów procentowych).

W przypadku regionów Polski , pracodawcy z 4 na 6 badanych regionów oceniają plany wzrostu zatrudnienia w I kwartale 2010 r. dość optymistycznie. Najbardziej optymistyczni są pracodawcy z regionu Centralnego (województwo łódzkie, mazowieckie), dla którego prognoza netto zatrudnienia po raz drugi z rzędu osiąga +10%. Przedsiębiorcy z regionu Południowego (województwo małopolskie, śląskie) wydają się być umiarkowanie optymistyczni; prognoza netto zatrudnienia dla tego regionu wynosi +9%. Więcej pracodawców z regionów Wschodniego (województwo lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, podlaskie) i Północnego (województwo kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie, pomorskie) przewiduje zwalnianie niż zatrudnianie pracowników. Dla tych regionów ustalono ujemne prognozy netto zatrudnienia na poziomie, odpowiednio, -4% oraz -2%.

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: