Przetargi - raport XI 2009
2009-12-12 00:51
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Przetargi - raport X 2009
Wprawdzie spadek liczby zamówień w "budowlance" został niemal całkowicie skompensowany wzrostem liczby zamawianych dostaw towarów oraz usług, nie oznacza to jednak, że wszystkie firmy współpracujące z sektorem publicznym mogą liczyć na "kokosy". Zima to nieco cięższy czas dla firm budowlanych, realizujących zamówienia publiczne. "Budowlanka" nie ma też dobrych widoków na przyszłość. Przyszłoroczny budżet nie zostawia wątpliwości - z powodu radykalnych cięć, inwestycje, głównie budowlane, będą ograniczone do minimum. Sektor publiczny otrzyma głównie środki niezbędne do bieżącego funkcjonowania. Przełoży się to niestety na strukturę oraz ogólny wolumen zamówień.fot. mat. prasowe
Typowe sezonowe wahnięcie
Dane opracowane na podstawie ogłoszeń dostępnych w serwisie www.Przetargi.eGospodarka.pl pochodzących z Biuletynu Zamówień Publicznych, pokazują, że w listopadzie 2009 roku liczba ogłaszanych zamówień publicznych nieznacznie spadła względem miesiąca poprzedniego, przy czym - analogicznie do lat wcześniejszych - było wahnięcie sezonowe. W listopadzie w Biuletynie Zamówień Publicznych pojawiło się łącznie 12 tys. 621 ogłoszeń, w październiku zaś 13 tys. 232, co oznacza miesięczny spadek o 4,6 procent.
"Budowlanka" sezonowo w odwrocie
Listopad był kolejnym miesiącem, w którym spadała liczba zamówień publicznych na roboty budowlane. O ile jeszcze w październiku prac tych dotyczyło 3 tys. 753 ogłoszeń, to w listopadzie pojawiło się ich już tylko 1 tys. 827. Miesięczny spadek wyniósł więc aż 51 procent. Tak silne wahnięcie nie powinno oczywiście nikogo dziwić, jak bowiem powszechnie wiadomo, prace budowlane charakteryzują się bardzo dużą sezonowością. W analogicznym miesiącu ubiegłego roku spadek ten był nawet silniejszy - wyniósł aż 62 procent (listopad 2008 względem października 2008).
fot. mat. prasowe
Rośnie liczba ogłoszeń dotyczących dostaw towarów oraz usług. W listopadzie dostaw towarów dotyczył 6 tys. 623 ogłoszeń o ZP, wobec 5 tys. 524 miesiąc wcześniej. Miesięczny przyrost wyniósł więc niemal 20 procent. W przypadku dostaw usług, w listopadzie opublikowano 4 tys. 171 ogłoszeń o ZP na nie, wobec 3 tys. 955 miesiąc wcześniej. Przyrost wyniósł więc prawie 5,5 procent.
fot. mat. prasowe
- Prace budowlane cechują się znaczną sezonowością, więc spadek liczby zamówień na nie w miesiącach jesiennych i zimowych nie jest żadną anomalią. Corocznie właśnie w tych miesiącach spada zapotrzebowanie na te prace, bieżący rok nie jest więc w żadnej mierze wyjątkowy. To po prostu norma - wyjaśnia Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl.
oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl