Hakerzy w święta lubią Facebook
2009-12-18 00:41
© fot. mat. prasowe
Święta to ulubiony okres hakerów. Co roku nowy wirus oszukuje licznych użytkowników, wykorzystując święta jako przynętę. W rym roku nowy wariant znanego wirusa Koobface GK wykorzystuje święta Bożego Narodzenia do rozprzestrzeniania się przez Facebook - ostrzegają eksperci z PandaLabs.
Przeczytaj także: Świńska grypa i trojany
Facebook jest ulubionym miejscem polowania dla hakerów. Ogromna baza użytkowników tego serwisu społecznościowego oraz łatwość z jaką hakerzy mogą przejmować konta, sprawiają, że jest on bardzo atrakcyjnym kanałem do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania.Tak jest w przypadku najnowszego wariantu znanego robaka Koobface GK. Przynętę stanowi film ze świątecznymi życzeniami zamieszczony na stronie YouTube. Po włączeniu filmu lub kliknięciu w link na stronie użytkownik pobiera i instaluje robaka.
fot. mat. prasowe
Kiedy wirus zostanie zainstalowany na komputerze, na ekranie pojawia się rysunek z ostrzeżeniem o ponownym uruchomieniu komputera w ciągu trzech minut, jeśli użytkownik nie wprowadzi właściwego kodu captcha (Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart) weryfikującego czy użytkownik jest człowiekiem. Po upływie trzech minut nie dzieje się nic, ale komputer jest niezdatny do użytku. Po każdorazowym wpisaniu kodu captcha robak rejestruje nową domenę, na której film będzie przechowywany w celu dalszego rozpowszechniania.
fot. mat. prasowe
Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs twierdzi, że „serwisy społecznościowe stały się jedną z najpopularniejszych metod stosowanych przez hakerów do rozpowszechniania ich tworów ze względu na mylne poczucie bezpieczeństwa użytkowników w odniesieniu do zawartości tych serwisów. Przeważnie użytkownicy mają zaufanie do wiadomości i treści, które otrzymują, dzięki czemu hakerzy uzyskują dobre efekty poprzez te kanały”.
Boże Narodzenie: najlepsza pora dla hakerów
Użytkownicy Internetu często wysyłają za pośrednictwem sieci kartki świąteczne. O tej porze roku liczba zarażonych komputerów jest zawsze wysoka, gdyż pojawiają się nowe wirusy, które wykorzystują wzmożoną aktywność użytkowników.
Przeczytaj także:
Cyberprzestępcy lubią Boże Narodzenie
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberprzestępcy, hakerzy, trojany, fałszywe maile, kradzież danych, fałszywe wiadomości, zagrożenia internetowe