Hakerzy w święta lubią Facebook
2009-12-18 00:41
Przeczytaj także: Świńska grypa i trojany
Co roku w okresie Bożego Narodzenia wykrywane są nowe typy złośliwego oprogramowanie stworzone specjalnie z myślą o świętach:
MerryX.A pojawił się w 2005 r. Dostawał się do komputerów użytkowników w załączniku do wiadomości e-mail z życzeniami świątecznymi. W rzeczywistości był to trojan, którego zadaniem było rejestrowanie znaków wprowadzanych na klawiaturze i kradzież informacji. W ciągu zaledwie tygodnia wirus zdołał zainfekować ponad 50 tys. internautów.
fot. mat. prasowe
Zafi.D. - choć ten robak pojawił się w 2002 r., jest wciąż rozpowszechniany za pomocą e-maili zawierających życzenia świąteczne jako przynętę. Bez wiedzy użytkownika robak otwiera port w zainfekowanym komputerze i pobiera innego trojana.
Rodzina złośliwego oprogramowania Navidad (Boże Narodzenie w języku hiszpańskim) ma wiele wariantów. Te przebiegłe robaki pojawiły się w 2007 r. Są trudne do wykrycia, ponieważ dostają się do komputerów w odpowiedzi na e-mail wysłany wcześniej do innego (zainfekowanego) odbiorcy. Wiadomość zawiera plik Navidad.exe, który zaraża komputer, gdy zostanie uruchomiony.
Ray Laboratorium PandaLabs na temat bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisów społecznościowych:
-
Nie klikaj w podejrzane linki z nie zaufanych źródeł. Dotyczy to również wiadomości otrzymywanych na Facebooku lub w innych serwisach społecznościowych, a nawet pocztą
e-mail. - Jeśli klikniesz w taki link, sprawdź stronę docelową. Jeśli jej nie rozpoznajesz, zamknij przeglądarkę.
- Nawet jeśli strona docelowa nie wzbudza Twoich podejrzeń, ale pojawia się komunikat proszący o pobranie jakiegoś pliku, nie akceptuj.
- Jeśli pobierzesz lub zainstalujesz plik wykonywalny, a Twój komputer zaczyna wyświetlać komunikaty, prawdopodobnie znajduje się w nim wirus.
- Dbaj o odpowiednie zabezpieczenie komputera, abyś miał pewność, że nie narażasz się na ryzyko zainfekowania złośliwym kodem.
Przeczytaj także:
Cyberprzestępcy lubią Boże Narodzenie
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
cyberprzestępcy, hakerzy, trojany, fałszywe maile, kradzież danych, fałszywe wiadomości, zagrożenia internetowe