eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyFirmy w Europie Środkowej: nastroje IV kw. 2009

Firmy w Europie Środkowej: nastroje IV kw. 2009

2009-12-16 13:21

Firmy w Europie Środkowej: nastroje IV kw. 2009

Prostota systemu ulg inwestycyjnych © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polska jest nadal najbardziej optymistycznie nastawionym krajem w Europie Środkowej, 74,1% tutejszej kadry kierowniczej uważa, że kondycja gospodarki poprawi się w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Krytycznie zostały ocenione polskie podatkowe instrumenty wsparcia firm, aż 60% przedsiębiorców nie bierze ich pod uwagę przy podejmowaniu biznesowej decyzji o rozpoczęciu inwestycji - wynika z drugiej edycji Deloitte Business Sentiment Index (DBSI).

Przeczytaj także: Firmy w Europie Środkowej: nastroje II kw. 2011

Druga edycja Indeksu Nastrojów w Biznesie Deloitte wskazuje na utrwalenie trendów zasygnalizowanych we wrześniowym badaniu. „Polska wciąż wyróżnia się pozytywnie na tle regionu Europy Środkowej. Następuje znacząca poprawa oczekiwań inwestycyjnych. Poprawiają się także nastroje firm z przewagą kapitału zagranicznego. Pogorszyły się natomiast perspektywy na rynku pracy, co z jednej strony podniesie wskaźnik bezrobocia, ale z drugiej oznacza, że odbudowa wzrostu gospodarczego i poprawa wyników finansowych firm będzie odbywać się poprzez wzrost wydajności pracy” - mówi Rafał Antczak, Wiceprezes Deloitte Business Consulting. „Jeżeli firmy zaczną inwestycje nie związane ze środkami unijnymi, możliwa jest odbudowa zatrudnienia w drugiej połowie 2010 r. i osiągnięcie dynamiki PKB na poziomie 2,5% w całym 2010 r.” – podkreśla.

fot. mat. prasowe

Prostota systemu ulg inwestycyjnych

Prostota systemu ulg inwestycyjnych

Do poprawy polskich nastrojów biznesowych nie przyczyniają się dostępne instrumenty podatkowe. Jedynie dla 40% dużych polskich przedsiębiorców są one ważnym elementem przy podejmowaniu biznesowej decyzji o rozpoczęciu inwestycji. „W naszym kraju właściwie jedynym dostępnym instrumentem wsparcia podatkowego jest system specjalnych stref ekonomicznych, który opiera się na zwolnieniu z podatku. Ale żeby zwolnienie z podatku mogło zostać zastosowane, potrzebne są dochody do opodatkowania. Do tej pory przedsiębiorcy w niewielkiej części odbierają przyznane im uprawnienie zwolnienia z podatków” - mówi Tomasz Konik, Dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte. „Dodatkowo, o małej atrakcyjności podatkowych instrumentów wsparcia świadczyć może również ocena stopnia skomplikowania tych instrumentów. W ocenie 74% polskich przedsiębiorców instrumenty te są bardzo skomplikowane. Wynik ten w zasadzie potwierdza dotychczasowe spostrzeżenia, że obecne przepisy podatkowe są wyjątkowo nieczytelne” - dodaje.

fot. mat. prasowe

Ogólna sytuacja gospodarcza w perspektywie sześciomiesięcznej

Ogólna sytuacja gospodarcza w perspektywie sześciomiesięcznej

Wyniki drugiego Indeksu Nastrojów w Biznesie Deloitte pokazują, że w porównaniu z pierwszym badaniem opublikowanym we wrześniu 2009 r. kadra zarządzająca w Europie Środkowej wykazuje się większym optymizmem. Ponad dwie piąte (40,1%) uważa, że ogólna sytuacja ulegnie poprawie. We wrześniu opinię taką wyrażała nieco ponad jedna czwarta ankietowanych (26,8%). Największy wzrost optymizmu zanotowały Czechy, gdzie dwie piąte (43,3%) ankietowanych jest obecnie przekonana o poprawie sytuacji gospodarczej (w poprzednim badaniu było to zaledwie 12,9%). Z największym pesymizmem perspektywy gospodarcze na najbliższe sześć miesięcy ocenia Chorwacja, w której ponad dwie trzecie ankietowanych (66,7%) uważa, że sytuacja ulegnie pogorszeniu. Jest to jednak zdecydowana poprawa w porównaniu z 89,7% ankietowanych, którzy wyrażali taką opinię we wrześniu.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: