Kryzys w Polsce 2009 - podsumowanie ZBP
2009-12-16 13:40
Przeczytaj także: Gospodarka polska po roku kryzysu wg KPP
ZBP zauważa, iż niepokojący natomiast jest wskaźnik zadłużenia Polaków. Z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że kwota zaległych zobowiązań Polaków wciąż wzrasta i obecnie wynosi ponad 14 mld złotych, co stanowi wzrost aż o 76% w stosunku do roku ubiegłego. Pomimo, że średnie zaległe zadłużenie osoby mającej kłopoty w regulowaniem należności wynosi 8809 złotych, należy jednak podkreślić, że nadal przeważają tak zwani „drobni dłużnicy” – blisko połowa z nich zalega z płatnościami na kwotę mniejszą niż 2 tys. złotych.
Mając na uwadze ten niepokojący trend, Związek Banków Polskich przygotował i opublikował Poradnik dla Konsumenta „Jak bezpiecznie korzystać z kredytu?”. Zamieszczony na stronie internetowej ZBP poradnik jest skierowany do przeciętnego kredytobiorcy i stanowi zbiór praktycznych informacji mających na celu zapobieganie problemowi nadmiernego zadłużenia, a w przypadku wystąpienia owego problemu, zapewnia konsumentowi szereg praktycznych wskazówek, które pomogą wyjść z trudnej sytuacji i uniknąć jej w przyszłości.
Rynek nieruchomości był jednym z sektorów najbardziej dotkniętych przez spadek koniunktury z przełomu 2008 i 2009 r. Z opublikowanego przez ZBP na początku grudnia b.r. kompleksowego raportu wynika, że sytuacja na rynku nieruchomości stabilizuje się – zahamowany został spadek cen nieruchomości, a w niektórych miastach Polski ceny odzyskały poziom sprzed roku, a miejscami nawet wzrosły.
Za nami trudny rok 2009. Był to rok kryzysowy, pełen niepokojących wiadomości i prognoz przekazywanych przez media i polityków, oraz ogólnej restrukturyzacji wśród rynków i przedsiębiorstw. Dzięki racjonalnej i dobrze zaplanowanej strategii, w Polsce udało się uniknąć wielu problemów, które dosięgły inne gospodarki w naszym regionie, jak i w pozostałych częściach świata - podają eksperci.
„Zdajemy sobie sprawę, że rok 2010 również będzie trudny. Dla istotnej poprawy sytuacji gospodarczej konieczna jest m.in. dobra koordynacja działań w sferze polityki monetarnej fiskalnej i nadzorczej. Banki podjęły już wiele działań dostosowujących do nowych warunków. Nadal oczekują na pełne uruchomienie systemu poręczeniowo-gwarancyjnego, zmodyfikowanej działalności funduszy i agencji rządowych. Banki zabiegają o dynamiczny rozwój gospodarki elektronicznej: upowszechnienia nowych metod zarządzania ryzykiem oraz masowych płatności. Banki będą starać się zwiększać wiedzę o usługach bankowych wśród społeczeństwa” – podsumowuje Krzysztof Pietraszkiewicz.
Przeczytaj także:
Kryzys finansowy w Polsce nie był dotkliwy
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
kryzys w Polsce, kryzys finansowy, kryzys hipoteczny, sytuacja gospodarcza Polski, kryzys gospodarczy w Polsce