Jedzenie ryb niepopularne u Polaków
2009-12-17 07:30
Przeczytaj także: Zwyczaje żywieniowe Polaków 2009
Taniej w marketach
Portal wedkuje.pl podaje, iż cena karpia w gospodarstwach rybackich, to nieco więcej, niż w marketach, gdzie cena tej ryby wynosi przed świętami nawet 5-6 zł. Zdaniem właścicieli gospodarstw rybackich, to częsta sztuka stosowana przez markety, które chcą szybko pozbyć się towaru. Poza tym niska cena karpia w danym sklepie zachęca przy okazji do innych, przedświątecznych zakupów, które często kończą się już na kwocie rzędu kilkuset złotych. Takie rozwiązanie opłaca się więc zarówno kupującym, jak i samym marketom.
Ryba dobra na wszystko
Eksperci zauważają, iż nieocenionym, kluczowym argumentem dla zwolenników jedzenia ryb, są ich duże właściwości zdrowotne. Nie od dziś wiadomo, że ryby charakteryzują się nie tylko wysokimi walorami smakowymi, ale przede wszystkim zdrowotnymi. Warto dodać, iż zawarty w rybach tłuszcz jest jedynym zdrowym tłuszczem zwierzęcym, ponieważ składa się z wielonienasyconych kwasów tłuszczowych: omega 3, omega 6 oraz omega 9. Skutecznie chronią nas one przed współczesnymi chorobami cywilizacyjnymi, takimi jak choroby serca, nadciśnienie, miażdżyca. Mają także inne walory - zapobiegają tworzeniu się zatorów w tętnicach i żyłach, obniżają ciśnienie krwi, podnoszą poziom dobrego cholesterolu i eliminują zły. Wpływają także korzystnie na pracę mózgu – osoby, które spożywają dużo ryb rzadziej zapadają w starszym wieku na chorobę Alzheimera. Wiedzieli to już starożytni mieszkańcy Chin czy Japonii, gdzie np. karpiemu mięsu przypisywano szczególne właściwości lecznicze. Ta tendencja utrzymała się do dziś. Warto wspomnieć chociażby o diecie mieszkańców krajów śródziemnomorskich, w której królują ryby.
Sklepy nie promują ryb
Portal wedkuje.pl podaje, iż biorąc pod uwagę wspomniane wyżej właściwości ryb, warto częściej umieszczać je w swojej diecie, co z pewnością korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Wybór będzie z pewnością trudny zwłaszcza w sytuacji, gdy sklepy zasypują nas informacjami o kolejnej promocji mięsa. Często okazuje się jednak, że to celowa zagrywka branży, bo np. wspomniany już śledź przegrywa z kurczakiem jedynie wizerunkowo – nie cenowo.
Zbigniew Szczepański prezes organizacji Pan Karp, które działa w Polsce już prawie 5 lat, przyznaje, że mała ilość spożywanego w Polsce karpia wynika z naszych nawyków żywieniowych i kultury kulinarnej. - Tego problemu nie ma w krajach śródziemnomorskich, gdzie jedzenie ryb jest elementem kultury i tradycji. W Polsce wciąż brakuje skutecznej promocji w tym kierunku. Wciąż króluje przekonanie, że łatwiej jest wrzucić na patelnię pierś z kurczaka, niż np. usmażyć filet z karpia. Tymczasem ryba może być doskonałym sposobem na obiad. Jak zmienić te nawyki? Wydaje mi się, że przez dwojakie działania – z jednej strony zwiększenie przetwórstwa ryb słodkowodnych w Polsce, z drugiej – większe promowanie przepisów kulinarnych z ryb. Chodzi o to, aby ułatwić ludziom ich przygotowanie, bo wielu z nas odstrasza m.in. patroszenie ryb, a przy okazji pokazać fajne sposoby na przygotowanie z nich uczty dla całej rodziny.
Panga ze ścieków
Hodowcy przypominają przy tym, by zwracać uwagę nie tylko na to, za ile, ale i jakie ryby jemy. Kilka lat temu polski rynek podbiła wietnamska panga. Stało się tak za sprawą jej wyjątkowo niskiej ceny. Zdaniem specjalistów nie posiada ona jednak w sobie żadnych właściwości odżywczych. Tę tezę potwierdza m.in. Włoski Instytut Żywienia. - Nie dość, że ryby te karmi się paszą prefabrykowaną, to na dodatek ich hodowle znajdują się w zlewni rzeki Mekong, którą uznaje się za największy ściek Azji – mówi Zbigniew Szczepański z organizacji Pan Karp.
Portal wedkuje.pl podsumowuje, iż warto pamiętać, że w całej tej batalii chodzi przede wszystkim o nasze zdrowie. Jedząc więcej mięsa zwiększamy ryzyko zachorowania na miażdżycę, którą zalicza się do wiodących chorób cywilizacyjnych. Wybierając ryby, szczególnie polskie, nie tylko wspieramy rodzimych hodowców, ale faktycznie jemy zdrowo.
Opracował Portal
Przeczytaj także:
Polacy a zwyczaje żywieniowe
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
jedzenie ryb, ryby, zwyczaje żywieniowe Polaków, odżywianie, sposób odżywiania się, zwyczaje żywieniowe, zdrowie Polaków, przemysł rybny