eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieSprzętCo ze starym komputerem?

Co ze starym komputerem?

2003-01-03 09:13

Istotą problemu składowania zużytych komputerów jest to, że często zawierają one toksyczne chemikalia. Typowe miejsca przechowywania starego komputera w USA to m. in. ubikacja czy strych. Stary pecet może także służyć jako podstawka pod lampkę.

Przeczytaj także: Jakie problemy generują stare komputery?

Choć sytuacji nie zmieniają liczne programy odzysku starych pecetów, jakie oferują producenci sprzętu, to ostatnio pojawiły się kolejne nowe pomysły. Firmy Dell , Gateway i HP zaprezentowały swoje najnowsze metody odzyskiwania starych komputerów. Jak powiedziała Michele Glaze, rzeczniczka Della, najważniejszą kwestia jest uświadomienie ludziom, aby nie wyrzucali części komputerowych do kosza. To nie jest właściwy sposób na pozbywanie się tego typu odpadów. Firma umieściła na stronie WWW informację o czterech sposobach pozbycia się przez użytkownika zbędnego komputera, który można podarować organizacjom charytatywnym, wymienić na zniżkę przy zakupie nowego sprzętu, wystawić na aukcji, lub poddać recyclingowi z zachowaniem norm ochrony środowiska.

HP poinformowało, że będzie odbierać stare komputery od użytkowników po pobraniu opłaty manipulacyjnej w wysokości od 13 do 34USD, w zależności od typu zwracanego komputera.

Jeżeli komputer nadaje się jeszcze do wykorzystania, firma przekaże go potrzebującym. W przypadku starszych modeli, urządzenia są rozmontowywane i odzyskuje się z nich poszczególne materiały, jak miedź, stal, aluminium i plastik. HP miesięcznie przetwarza 4,5 mln komputerów. Gateway za stary komputer oferuje klientom rabat na nową maszynę lub inne urządzenia firmy. Przez jakis czas, w promocji klienci otrzymają także specjalny kredyt w wysokości 100 USD.

Być może okaże się, że darowizna sprzętu organizacjom, których nie stać na nowe komputery, to dobry pomysł. Po odświeżeniu może się okazać, że takie komputery mogą jeszcze pracować, a jedynym zagrożeniem jest to, czy komputer nie okaże się zbyt "słaby", aby uruchomić na nim aktualny system operacyjny.

Pomysł przekazywania starych komputerów potrzebującym organizacjom stosuje z powodzeniem firma Apple, choć jak mówi Lorin Evans, trudno wskazać konkretnie miejsca gdzie znajdują się takie komputery. Często bowiem bywa tak, że poszczególne podzespoły trafiają do różnych organizacji. Program recycling Apple obejmuje tylko firmowe komputery, zaś odzyskiwaniem starych pecetów, zajmuje się grupa Capital PC User, która uruchomiła program Reboot. Jak mówi twórca programu, Gerald Rosenkrantz, wiele starych komputerów trafia do szkół, kościołów czy synagog na terenie USA, a także np. do Jugosławii.

Miejmy nadzieję, że już wkrótce w Polsce pojawią się podobne pomysły.

oprac. : 4Press

Więcej na ten temat: stare komputery
Nowy Cray już dostępny

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: