eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacjeNo i gdzie jest ten UMTS?

No i gdzie jest ten UMTS?

2004-05-05 01:47

Doskonale wszyscy pamiętamy zalew szumnych artykułów typu "Rewolucja UMTS", "Kiedy UMTS" itp. Kwestia była poruszana mniej więcej trzy lata temu i jakoś przycichła. Oczywiście pojawiają się często w różnorakiej prasie wzmianki o nowych, cudownych telefonach, opisujące, co takiego potrafią bądź opisy innych mobilnych dobrodziejstw takich jak miniaturowe i bardzo pojemne odtwarzacze mp3. Natomiast słowo UMTS jakoby zanikło.

Przeczytaj także: 3G w Plus GSM

Paradoksalnie 'era UMTS' wcale nie jest od nas odległa, no, może w sensie ścisłym tak, niniejszy artykuł ma jednak na celu wyjawienie, bardziej przypomnienie, jak bardzo podczas cytowanego okresu przybliżyliśmy się funkcjonalnie do telefonii 3G.

1.0 NMT

Niewiele osób nawet zdaje sobie sprawę, że telefonia komórkowa w Polsce istnieje od dwunastu (a nie ośmiu) lat. Wprawdzie jej obecna funkcjonalność zamiera i użytkownicy "przeganiani" są do jej cyfrowej siostry, niemniej analogowa sieć NMT Centertel 450i położyła kamień milowy w Polsce do rozwoju telefonii mobilnej. (Na mocy pierwszej wersji ustawy Prawo Telekomunikacyjne, uznania przez prezesa dawnego URTu, TP S.A. jako dominującego operatora publicznego oraz jej powiązania kapitałowego z Centertelem, infrastruktura funkcjonalna NMT ma posłużyć jako 'ostatnia mila' w przypadku przyłączania nowych abonentów TP na terenach słabo zurbanizowanych.)

SMSy, których boom można było obserwować cztery lata temu, były już obecne w sieci analogowej. Mało kto o tym wie a spośród jej dawnych abonentów nikomu nie chciało 'wystukiwać dwóch zdań zamiast zadzwonić na chwilę'. Pamiętajmy jednak, że wówczas nikt nie patrzył na nie jako medium komercyjne.

2.0 GSM

Zgodnie z polityką telekomunikacyjną w Polsce ("najpierw analogowo, potem cyfrowo"), koncesje na telefonię cyfrową, drugiej generacji sprzedano dopiero w roku 1996, PolKomTelowi oraz PTC. Niestety dzięki świeżemu marketingowi, jakości i cenie, stały się one błyskawicznie poważnymi konkurentami sieci NMT toteż w dwa lata później Centertel dostał koncesję na cyfrową (DCS) telefonię. Obecnie wszystkie trzy sieci posiadają dwa zakresy (GSM/DCS), w niedługim czasie na rynku obecnych będzie czterech (jeden już jest) wirtualnych operatorów. Możliwość taka była blokowana przez ustawę z 2001 roku, obecnie kilkukrotnie znowelizowaną - trzem sieciom zależało, by przez dwa-trzy lata spenetrować jak najwięcej nisz populacyjnych toteż lobbing spowodował, że dopiero od 15 marca obecnego roku operatorów cyfrowych jest więcej niż trzech. Ale skupmy się na aspektach funkcjonalnych GSM.

Standard obejmuje rozmowę głosową (wiadomo), Pocztę Głosową (rzecz niezmiernie przydatna, szczególnie z informacją, że 'ktoś dzwonił i się rozłączył'), SMSy oraz transmisję z prędkością 9600bps (CSD).

Komutowana transmisja początkowo wykorzystywana była głównie w biznesie, do synchronizacji poczty w notebooku pracowników mobilnych bądź managerów. Rozwinięto jej szybszy wariant - transmisji równoległej w kilku szczelinach: HSCSD. W Polsce tylko jeden operator zadecydował o jej implementacji, poza tym potrzeba odpowiedniego telefonu do korzystania z tego rodzaju transmisji.
Przeczytaj także: Przetarg w Polkomtelu Przetarg w Polkomtelu

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Michał Piętal / Gazeta IT Gazeta IT

Więcej na ten temat: umts, 3g, sms, gsm, ems, wap, gprs, bluetooth, j2me, edge, mms

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: