Życzenia świąteczne od cyberprzestępców
2009-12-21 11:39
Przeczytaj także: Szkodliwe programy w Polsce - III kw.2009
Co powinieneś zrobić, gdy e-mail nie zawiera szkodliwego załącznika, ale prowadzi do strony phishingowej? Dla takich sytuacji powstał system „sygnalizacji świetlnej”. Dzięki niemu pułapki phishingowe, oszukańcze strony internetowe, które do złudzenia przypominają prawdziwe – są wyraźnie oznaczone, podobnie jak strony próbujące wykorzystać luki w zabezpieczeniach komputera.
Chociaż list lub kartka wykonana z papieru lub kartonu są ładniejsze, jeżeli zastosujesz odpowiednie zabezpieczenia, będziesz mógł spokojnie cieszyć się ich wersjami elektronicznymi. W końcu liczy się intencja, nie nośnik.
10 porad na bezpieczne Święta Bożego Narodzenia
- Czy Twoje oprogramowanie antywirusowe wciąż jest aktualne? Pamiętaj, że Święta Bożego Narodzenia to „czas nowych wirusów”.
- Wybierz zintegrowany pakiet bezpieczeństwa, który chroni przed spamem i atakami phishingowymi jak również zawiera funkcje antywirusowe.
- Zapora sieciowa chroni przed atakami sieciowymi. Jeżeli Twoje oprogramowanie bezpieczeństwa posiada zaporę sieciową, korzystaj z niej. Windows XP oraz nowsze wersje tego systemu posiadają wbudowaną zaporę sieciową.
- Bezpieczne oprogramowanie to wyłącznie aktualne oprogramowanie! Aktualizuj system operacyjny i jego funkcje ochrony przed wirusami.
- Nawet aplikacje zawierają luki w zabezpieczeniach. W przeszłości Adobe Acrobat, Flash Player oraz QuickTime były szczególnie podatne na ataki. Instaluj wszystkie aktualizacje dla tych programów, jak tylko będą dostępne.
- Strony internetowe, które obsługują płatności muszą być szyfrowane. Takie strony można rozpoznać po symbolu kłódki znajdującym się w pasku adresu przeglądarki. Zawierają one również ciąg znaków: “https://” zamiast “http://”.
- PayPal, eBay, banki – prawie każdy e-mail pochodzący z tych popularnych stron internetowych, łącznie z tymi zawierającymi Twoje dane finansowe, jest oszustwem. NIGDY nie klikaj takich e-maili – jeżeli nasz wątpliwości, spróbuj skontaktować się z nadawcą i sprawdzić.
- Ostrożnie podchodź do e-maili zawierających rzekomo elektroniczne kartki bożonarodzeniowe. Takie życzenia bardzo często są oszustwem i zawierają szkodliwe oprogramowanie.
- Zakupy online rób tylko na znanych stronach. Czytaj rankingi online i szukaj recenzji na odpowiednich forach.
- Po dokonaniu zakupu wyloguj się ze sklepu internetowego. Zamykając jedynie okno przeglądarki, pozostawisz otwarte sesje, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców.

oprac. : eGospodarka.pl