eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyTechnologie dostępu do Internetu VI 2008-VI 2009

Technologie dostępu do Internetu VI 2008-VI 2009

2009-12-26 01:40

Technologie dostępu do Internetu VI 2008-VI 2009

Liczba łączy stacjonarnego dostępu do Internetu w poszczególnych technologiach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Z analizy "Technologie dostępu do sieci Internet w Polsce" przygotowanej przez Departament Analiz Rynku Telekomunikacyjnego Urzędu Komunikacji Elektronicznej wynika, że okres od czerwca 2008 roku do czerwca 2009 roku to dalszy rozwój usług dostępu szerokopasmowego.

Przeczytaj także: UKE: ceny dostępu do Internetu 2008

Z analizy UKE wynika, iż:
  • liczba stacjonarnych łączy szerokopasmowych osiągnęła blisko 4,9 mln,
  • penetracja stacjonarnego dostępu do Internetu osiągnęła 12,8% zyskując tym samym wzrost o ponad 2 punkty procentowe,
  • operatorzy telefonii ruchomej odnotowali wzrost sprzedaży liczby modemów o ponad 1 mln, co przełożyło się na przyrost liczby sprzedanych modemów o 142%,
  • wskaźnik penetracji usług dostępu do sieci Internet przez modemy operatorów sieci ruchomych osiągnął 4,7%.
Biorąc pod uwagę zatem zarówno dostęp stacjonarny jak i mobilny, ponad 50% polskich gospodarstw domowych posiadało w czerwcu 2009 r. dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Stacjonarny dostęp do Internetu

fot. mat. prasowe

Liczba łączy stacjonarnego dostępu do Internetu w poszczególnych technologiach

Liczba łączy stacjonarnego dostępu do Internetu w poszczególnych technologiach

UKE podaje, iż najwięksi operatorzy telekomunikacyjni dostarczający usługi szerokopasmowe na terenie Polski najczęściej wykorzystują dwie technologie zapewniające dostarczenie usług konsumentom. Pierwsza z nich - technologia xDSL wykorzystująca jak medium fizyczne parę miedzianą, stosowana jest przez operatora zasiedziałego oraz operatorów alternatywnych świadczących usługi szerokopasmowego dostępu do Internetu w oparciu o własne zasoby sieciowe lub w oparciu o lokalne pętle abonenckie uwolnione przez operatora zasiedziałego w trybie BSA lub w trybie LLU. Kolejną dominującą technologią do świadczenia usług szerokopasmowych w Polsce jest technologia DOCSIS/EURODOCSIS wykorzystywana przez operatorów telewizji kablowych. Na podstawie przeprowadzonych analiz stwierdzono, iż obecnie co czwarty abonent telewizji kablowej, który zdecydował się na odbiór kanałów telewizyjnych z sieci telewizji kablowych, zdecydował się także na wykupienie dostępu do Internetu u operatora telewizji kablowej, z którego usług już dotychczas korzystał.

fot. mat. prasowe

Udział procentowy liczby łączy w poszczególnych technologiach

Udział procentowy liczby łączy w poszczególnych technologiach

Pozostałe technologie stacjonarne (tj. WLAN, LAN i inne) wykorzystywane przez operatorów telekomunikacyjnych do świadczenia usług szerokopasmowego dostępu do Internetu stanowią około 17% wszystkich technologii w oparciu, o które zestawiono łącza szerokopasmowe.

Najczęściej wykorzystywaną technologią na potrzeby zapewnienie konsumentom dostępu do Internetu stacjonarnego była technologia xDSL (57% udziału) oraz technologia zapewniająca dostęp przez sieć telewizji kablowych (26% udziału). Pozostałe technologie cieszą się znacznie mniejszą popularnością i łącznie pokrywają ok. 17% rynku dostępu do usług szerokopasmowych. UKE zaznacza, że nie należy jednak lekceważyć dynamicznie rozwijających się usług dostępu do Internetu wykorzystujących technologię WLAN/LAN Ethernet oraz dostępów realizowanych w oparciu o sieci światłowodowe.

W okresie od czerwca 2008 roku do czerwca 2009 roku liczba łączy stacjonarnych wzrosła o ponad 0,8 mln. Z analizy wynika, iż tak duży wzrost był spowodowany przede wszystkim wzrostem liczby łączy dostarczanych przez operatorów telewizji kablowych oraz operatorów zapewniających dostęp na bazie WLAN i LAN Ethernet.

fot. mat. prasowe

Główne wskaźniki dotyczące stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce

Główne wskaźniki dotyczące stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: