Koniunktura przemysłowa XI 2009
2009-12-23 11:03
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2009
Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w grudniu negatywne,gorsze niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu ostatnich pięciu lat. Spowodowane jest to większym niż w listopadzie spadkiem bieżącego i przyszłego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, a w konsekwencji pogorszeniem sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w grudniu oceniany negatywnie, gorzej niż w listopadzie i w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Przedsiębiorcy sygnalizują spadek bieżącej i przyszłej sprzedaży, większy niż przed miesiącem. Bieżąca i przyszła sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie, gorzej niż w ubiegłym miesiącu.
W grudniu spośród badanych grup przedsiębiorstw usługowych koniunkturę oceniają pozytywnie jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa (oceny są zbliżone do sygnalizowanych przed miesiącem i przed rokiem), informacja i komunikacja, opieka zdrowotna i pomoc społeczna oraz działalność związana z obsługą rynku nieruchomości. Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury, gorsze niż w listopadzie bieżącego i grudniu ubiegłego roku zgłaszają jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją, transport i gospodarka magazynowa oraz pozostała działalność usługowa.
1. Przetwórstwo przemysłowe
W grudniu ogólny klimat koniunktury oceniany jest negatywnie (minus 2 wobec plus 1 w listopadzie). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie – 20% (przed miesiącem odpowiednio 20% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Ograniczenia bieżącego (zarówno krajowego jak i zagranicznego) oraz przyszłego portfela zamówień, a także produkcji powodują, że dyrektorzy przedsiębiorstw gorzej niż w listopadzie oceniają bieżącą i przyszłą sytuację finansową. Należności od kontrahentów są pozyskiwane terminowo. W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać zwolnień pracowników na poziomie zbliżonym do prognoz z listopada. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie spadać.
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Jednostki duże jako jedyne oceniają koniunkturę pozytywnie, chociaż ostrożniej niż w listopadzie. Producenci odczuwają ograniczenie bieżącego portfela zamówień, ale ostrożny optymizm dotyczący jego przyszłego wzrostu powoduje, że nieznacznie rozszerzają bieżącą produkcję, W najbliższych miesiącach produkcja może być w niewielkim stopniu ograniczana. Zmniejsza się optymizm ocen dotyczących terminowego ściągania należności od kontrahentów, przedsiębiorcy sygnalizują nieco większe niż w listopadzie trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. Prognozy sytuacji finansowej są także negatywne. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszych redukcji zatrudnienia, choć w skali nieco mniejszej niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy nie przewidują wzrostu cen produkowanych wyrobów.
Ogólny klimat koniunktury w jednostkach średnich oceniany jest nadal negatywnie, podobnie jak w listopadzie. Oceny bieżącego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż dyrektorzy przedsiębiorstw nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, bieżąca i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie, gorzej niż przed miesiącem. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia na skalę nieco większą niż prognozowano w listopadzie. Ceny wyrobów mogą być obniżane.
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl