Koniunktura przemysłowa XI 2009
2009-12-23 11:03
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2009
W branży włókno, odzież, obuwie odnotowuje się spadek bieżącej sprzedaży. W najbliższych miesiącach planowany jest jej wzrost, jednak mniejszy niż prognozowano w listopadzie. W konsekwencji, zapowiadane jest niewielkie ograniczenie ilości towarów zamawianych u dostawców. Pogarsza się bieżąca sytuacja finansowa przedsiębiorstw. Odpowiednie prognozy są pozytywne, choć ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. W grudniu przedsiębiorstwa sygnalizują spadek bieżących i przyszłych cen towarów. Dyrektorzy planują zwiększyć zatrudnienie, choć w stopniu znacznie mniejszym niż przewidywano przed miesiącem.
W grudniu badane przedsiębiorstwa branży żywnościowej odnotowują spadek bieżącej sprzedaży, choć mniejszy niż przed miesiącem. Nadal odnotowuje się nadmiar zapasów towarów. Prognozy sprzedaży wskazują na możliwość jej niewielkiego wzrostu, nieco mniejszego niż przewidywano w listopadzie. Ilość towarów zamawianych u dostawców może rosnąć wolniej niż prognozowano przed miesiącem. Zarówno bieżąca jak i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest nieco bardziej pesymistycznie niż w listopadzie. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują nieznacznie zmniejszyć zatrudnienie.
W grudniu przedsiębiorstwa branży pojazdy samochodowe sygnalizują ograniczenie bieżącej sprzedaży, bardziej znaczące niż w ubiegłym miesiącu. Sytuacja finansowa oceniana jest nadal pesymistycznie. Wraz z przewidywanym dalszym spadkiem sprzedaży, na najbliższe miesiące prognozowane jest pogorszenie sytuacji finansowej. Przy sygnalizowanych nadmiernych zapasach towarów, przedsiębiorcy planują ograniczanie zamówień na towary u dostawców na poziomie zbliżonym do zapowiadanego w ubiegłym miesiącu. Odnotowuje się wolniejszy niż w listopadzie wzrost bieżących cen, w najbliższych miesiącach wzrost cen może utrzymać się na poziomie zbliżonym do prognozowanego miesiąc wcześniej. Dyrektorzy przedsiębiorstw planują
dalsze redukcje zatrudnienia.
Spośród badanych jednostek, w grudniu 5,3% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,5% w listopadzie br., 4,9% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające występowanie barier związane są z konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje – podobnie jak miesiąc temu – 67% przedsiębiorstw, w grudniu 2008 r. – 71%), kosztami zatrudnienia (56% w grudniu, 57% przed miesiącem, 62% przed rokiem) oraz wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (51% w grudniu i listopadzie br., 54% rok temu). W porównaniu z grudniem ubiegłego roku najbardziej wzrosła uciążliwość barier związanych z: trudnościami w rozrachunkach z kontrahentami (z 14% do 24%), niedostatecznym popytem (z 36% do 44%), trudnościami z uzyskaniem kredytów bankowych (z 8% do 12%), a także wysokością odsetek bankowych (z 14% do 17%).
4. Usługi
W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa kształtuje się na poziomie plus 30 (w listopadzie plus 29). Poprawę koniunktury odnotowuje 36% badanych firm, a jej pogorszenie – 6% (w listopadzie odpowiednio 35% i 6%). Pozostałe jednostki uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Dyrektorzy jednostek sygnalizują korzystne oceny zarówno bieżącego jak i przewidywanego popytu, sprzedaży oraz sytuacji finansowej, a także niewielki wzrost bieżących i przyszłych cen oferowanych usług. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać spadku zatrudnienia w tej grupie jednostek. Spośród badanych jednostek, w grudniu 2,5% deklaruje, że nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (2,2% w listopadzie 2009 r. i 2,9% w grudniu ub.r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją firm krajowych (79% w grudniu, 81% w listopadzie br. i 76% w grudniu 2008 r.). W ciągu roku w największym stopniu wzrosło znaczenie barier związanych z wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (z 14% do 26%) i niedostatecznym popytem (z 29% do 38%), natomiast spadło – z brakiem wykwalifikowanych pracowników (z 28% do 16%).
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl