Spółki na GPW: którym grozi upadłość?
2009-12-29 11:11
Klasyfikacja Z-Score w czasie dla 285 analizowanych spółek © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Spółki na NewConnect: którym grozi upadłość?
PwC podaje, iż słaba kondycja spółek deweloperskich wywołana jest głównie niekorzystną relacją wyceny giełdowej do zobowiązań tych przedsiębiorstw oraz niską zdolnością do generowania przychodów z zaangażowanych aktywów. Wysokie wartości indeksu Z-Score przyjmują z kolei analizowane spółki informatyczne - blisko dwie trzecie z nich znajduje się w bezpiecznej sytuacji finansowej. Na uwagę zasługuje również branża telekomunikacyjna, spośród analizowanych spółek wchodzących w skład WIG TELEKOM, żadna nie należy do zagrożonych.Indeks Z-Score, oparty jest na 5 wskaźnikach finansowych o odpowiednio przypisanych wagach i umożliwia ocenę prawdopodobieństwa bankructwa firmy w ciągu najbliższych 2 lat. Oceny kondycji spółek w końcu 2009 r. firma doradcza PricewaterhouseCoopers dokonała na podstawie ostatnich publikowanych raportów finansowych (trzeci kwartał 2009 r.), przypisując spółki w zależności od wartości wskaźnika Z-Score do trzech grup: bezpiecznej, niepewności oraz zagrożenia (im wyższa wartość wskaźnika tym lepsza kondycja spółki).
Mniej spółek w strefie bezpiecznej, rośnie strefa niepewności
fot. mat. prasowe
Klasyfikacja Z-Score w czasie dla 285 analizowanych spółek
fot. mat. prasowe
Zmiana składowych wskaźników Z-Score dla wszystkich analizowanych spółek - 3Q 2009 vs. 2Q 2009
„W przeciągu ostatniego roku wiele spółek obniżyło i zracjonalizowało wydatki, ograniczyło część nierentownych przedsięwzięć oraz usprawniło zarządzanie gotówką, jednak już w tej chwili widać, że niektóre z tych działań były nastawione jedynie na przeczekanie, a nie osiągnięcie głębokich zmian strategicznych” - podkreśla Robert Nowak, menedżer w dziale Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCoopers.
„Spółki bezpieczne od zagrożonych zdecydowanie różni stopień zadłużenia oraz płynność finansowa. Jak pokazuje nasza analiza, dla spółek zagrożonych średnia relacja długu ogółem do kapitału własnego była kilkukrotnie wyższa niż dla spółek bezpiecznych. Średnia wartość marży operacyjnej była w trzecim kwartale ujemna zarówno dla spółek z strefy zagrożonej, jak i niepewności. Może to oznaczać, że w nowym roku część spółek będzie miała problemy ze spłatą zobowiązań i stanie przed koniecznością negocjowania z wierzycielami sposobu i harmonogramu spłaty zadłużenia” - komentuje Janusz Sękowski, dyrektor w dziale Doradztwa Biznesowego PricewaterhouseCoopers.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl