Polski rynek IT wciąż w kryzysie
2009-12-30 00:41
Dynamika rynku IT w latach 2006-2010, z prognozami (w zł) © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek IT boleśnie odczuwa kryzys
Dystrybucja i integracja obciążają najwięcejDiS podaje, iż w trzech kwartałach 2009 r. ten największy segment rynku IT zmalał w grupie badanych firm o 20,6%, przy czym spadek w samym III kw. wynosił 22,7% i był prawie identyczny jak spadek w II kw. 2009 r. Wzrosty w badanym okresie wykazał tylko Komputronik oraz Eurotel, a w samym III kwartale 2009 r. jeszcze Karen. Stosunkowo mały spadek wykazywała firma Ab. Niewątpliwie największe spadki ujawniły się w firmach: Techmex (przypomnijmy: ogłoszono jej upadłość przez likwidację) oraz Pronox (wnioskuje o upadłość). Głęboki spadek wykazała też w 3 kwartale firma Action (o 14,1%), choć trzeba pamiętać, że jej wyniki można analizować jedynie w trybie proforma z uwagi na termin rozliczeniowy kończący się w miesiąc po zakończeniu kalendarzowego 3 kwartału (31 października).
Rynek integracji systemowej jest drugim co do wielkości segmentem rynku IT. W pierwszych trzech kwartałach 2009 r. jego spadki były minimalnie głębsze niż na rynku sprzętu. Natomiast sam trzeci kwartał był lepszy od I półrocza: spadek tego rynku wyniósł teraz “tylko” 14,8%, w stosunku do 26,4% w dwóch pierwszych kwartałach. Dodatnią dynamiką w badanym segmencie wykazały tylko Asseco PL oraz Qumak Sekom. Jednak w przypadku tej drugiej firmy DiS przypomina, iż jej wzrosty wynikły z wyjścia poza specjalizację informatyczną, np. zajęła się pracami bliskimi instalatorstwa elektrycznego, czy po prostu budownictwem (budowa serwerowni itp.).
Przedsiębiorstwa duże i MŚP
Z analizy DiS wynika, iż segment informatyki dużych przedsiębiorstw w trzecim kwartale 2009 r. umocnił swój niedawno odzyskany prymat wśród rynków branżowych, wyprzedzając co do wartości sprzedaży sektor bankowo-finansowy. W ciągu trzech kwartałów 2009 r. segment IT dla dużych przedsiębiorstw w przeciwieństwie do wielu innych sektorów rósł, i to w tempie dwucyfrowym 11,1%. Oznaczało to tempo wzrostu nadal bliskie rekordowi roku 2008 (15,3%). Niestety sam wynik trzeciego kwartału był w tym segmencie dużo niższy, choć nadal dodatni (7,1%).
Zdaniem ekspertów na dobrą kondycję segmentu dużych przedsiębiorstw pewien wpływ wywarła obecność funduszy UE kierowanych na poprawę konkurencyjności i innowacyjność. Obecność tychże środków musiała też wywrzeć wpływ na rozwój segmentu IT dla małych i średnich przedsiębiorstw MŚP. Po trzech kwartałach 2009 r. wykazał on tendencje wzrostowe, przy tempie 4,8%. Wydaje się, że tak wzmocniona pozycja sektora MŚP jest także rezultatem różnorodnych programów subwencjonowania go przez UE. Prawie żaden z badanych dostawców do MŚP nie notował w trzech kwartałach 2009 r. jakichś drastycznych spadków przychodów. Wyjątek stanowił PC Guard ze spadkiem na poziomie przekraczającym 30%. W samym 3 kwartale w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. wyniki bywały jednak gorsze (ogółem spadek o 8,6%) także u innych dostawców IT. Wyjątkowo nawet w przypadku tak ustabilizowanej jednostki jak Comarch (spadek sprzedaży o 25%).
Sektor publiczny
DiS informuje, iż wyniki segmentu publicznego IT po trzech kwartałach 2009 były skrajnie pesymistyczne. W tym okresie wykazał on tempo spadku na poziomie 33%, przy czym spadek w samym trzecim kwartale był jeszcze głębszy (prawie 42%). Na braku zamówień publicznych w trzecim kwartale 2009 r. najbardziej ucierpiały firmy Sygnity oraz Comarch, a pośrednio także Betacom, Combidata, jak również ABG.
Co ciekawe, tempo spadku segmentu IT kierowanego do sektora publicznego nie wpływa na jakieś ograniczenie kontynuowanych zastosowań tego obszaru informatyki. Rzeczywiście nie rozpoczyna się nowych projektów, których wprowadzenie jednak było z wielu stron mocno krytykowane. Jednocześnie, paradoksalnie, to właśnie obecnie wprowadza się w sektorze publicznym rozliczne ułatwienia, pozwalające na kontakt obywatela z urzędem wyłącznie za pośrednictwem sieci Internet - zauważają eksperci.
Rynek konsultacji
W trzech kwartałach 2009 r. rynek konsultacji IT utrzymał dobrą passę zapoczątkowaną jeden kwartał temu. Wzrósł o ponad 25%, wykazując w samym III kw. 2009 r. dynamikę przekraczającą 31%. Wśród badanych przez DiS firm o profilu doradczym w ciągu 9 miesięcy 2009 r. wszystkie notowały wzrosty. Tak więc wynika stąd, iż klienci firm doradczych kończą z przeczekiwaniem i zaczynają planować przyszłość. Warto dodać, że część firm konsultingowych silnie rosła na usługach szkoleniowych (np. DGA).
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl