Polski rynek IT wciąż w kryzysie
2009-12-30 00:41
Przeczytaj także: Rynek IT boleśnie odczuwa kryzys
Rynek handlu
Analiza pokazuje, iż rynek IT dla handlu przez wiele kwartałów był niewrażliwy na sygnały kryzysowe w gospodarce. Jego dynamika jeszcze w. I kw. 2009 r. - podobnie jak w przypadku Internetu - na chwilę zachwiała się, spadając poniżej zera (-5%). Okres trzech kwartałów 2009 r. przyniósł jednak wyraźne wzrosty dla tego segmentu, aż na poziomie 10%. Na wzrost ten miała wpływ duża dynamika firmy UPOS, która w badanym okresie przekroczyła 40%. Trzeba jednak być świadomym, że wzrost ten był wynikiem ożywienia aktywności firmy UPOS na rynkach Czech oraz Słowacji.
Zagraniczne placówki polskich firm
DiS zauważa, iż dla niektórych spółek IT krajowy rynek od kilku lat okazuje się wyraźnie za ciasny (Ab, Action, Asseco, Comarch). Zbudowane zespoły muszą się bowiem w kraju liczyć z dużą sezonowością i niekiedy wieloletnią cyklicznością pozyskiwanych zamówień. Aktywność międzynarodowa pozwala nieco złagodzić te zagrożenia, w zamian ułatwiając zdobywanie szerszych doświadczeń.
Polskie podmioty prowadząc ekspansję poza Polskę, próbują przejmować czasem dość pokaźne spółki zagraniczne. Takich spółek IT, kontrolowanych przez krajowych udziałowców, jest już ponad 30. Nie wszystkie są wykazywane w sprawozdaniach. Prezentowane przez DiS w niniejszej analizie 14 zagranicznych spółek software’owych, integratorskich i dystrybucyjnych, kontrolowanych przez krajowych udziałowców, zanotowało w trzech kwartałach 2009 r. sprzedaż wartości ponad 2 mld zł (ok. 700 mln USD). Było to o ponad 40% więcej niż w trzech kwartałach 2008 r., kiedy wiele z tych spółek do portfela firm polskich po prostu jeszcze nie należało.
Czy do końca pesymistycznie?
fot. mat. prasowe
Dynamika rynku IT w latach 2006-2010, z prognozami (w zł)
Wręcz przeciwnie, wydaje się, że kryzys w branży IT ma się nadal całkiem nieźle – poza sektorem informatyki przedsiębiorstw. Łączna wartość sprzedaży badanych firm po trzech kwartałach 2009 r. wykazuje spadek na rynku IT o 15,3%, przy dynamice trzeciego kwartału jeszcze niższej, bo wynoszącej aż -16,9% (sam drugi kwartał wykazywał spadek jeszcze głębszy: -20,1%). Tak słabe wyniki już skłaniają do zdecydowanego obniżenia prognoz na cały rok 2009, do poziomu -14,9%. Ta dziesięciopunktowa prawie korekta względem prognoz sprzed kwartału wynika stąd, że już wiadomo, iż trzy niedobre kwartały muszą wyraźnie zdominować czwarty kwartał, nawet jeśli jego wyniki byłyby fantastyczne.
Niewątpliwie pozytywnym aspektem aktualnych przemian jest coraz znaczniejsza obecność krajowych przedsiębiorstw na rynkach międzynarodowych. Tak więc eksport i konsolidacje zagraniczne okazują się jedną z ważniejszych szans na podreperowanie bilansu polskich firm informatycznych, gdy krajowi klienci w większości przypadków wykazują nastroje minorowe - podsumowują eksperci z DiS.
Informacje o badaniu
Analizę wyników branży IT po III kwartale 2009 r. przeprowadzono na podstawie informacji o przychodach prawie 150 firm i pionów biznesowych firm teleinformatycznych, w większości należących do grup kapitałowych notowanych na warszawskiej GPW. Wykorzystano też wybrane wyniki niektórych niepublicznych firm z sektorów IT dla bankowości i przedsiębiorstw, skłonnych do udostępniania informacji.
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl