Rynek outsourcingu w Polsce rozkwita
2010-01-04 10:02
Przeczytaj także: Rynek outsourcingu szybko się rozwija
Kolejnym osiągnięciem sektora BPO było utworzenie w październiku 2009 Fundacji Instytut Outsourcingu. Jest to organizacja branżowa pracująca na rzecz promocji rozwiązań outsourcingowych, prowadząca działalność edukacyjną i doradczą.
- Chcemy pracować na rzecz promocji outsourcingu jako źródła innowacji, rozwoju i zwiększania efektywności polskiego biznesu – mówi Łukasz Gajewski. Z kolei Marek Rosiński, Wiceprezes Instytutu Outsourcingu oraz Partner w Baker & McKenzie Gruszczyński i Wspólnicy tłumaczy główne zadania Instytutu: - Jednym z najważniejszych celów naszej inicjatywy jest integracja środowiska firm i specjalistów posiadających unikalną wiedzę na temat outsourcingu. Chcemy tą wiedzą dzielić się z polskimi przedsiębiorcami i menedżerami.
Powstanie organizacji branżowych umacnia pozycję sektora BPO/SSC w polskiej gospodarce, daje narzędzie do prowadzenia rozmów z przedstawicielami władz państwa i regionów, tworzy platformę do wymiany doświadczeń i konsoliduje branżę we wspólnym celu, jakim jest dalszy rozwój outsourcingu w Polsce.
Perspektywy na 2010 rok
Zdaniem Instytutu Outsourcingu w 2010 roku czeka nas dalsze umocnienie rynku. W pierwszych miesiącach roku czekają nas informacje o nowych inwestycjach zagranicznych na terenie Polski. PAIiIZ ogłosił, że na państwowe dotacje czeka w tej chwili siedem firm. Warto jednak zwrócić uwagę na rozwój rynku wewnętrznego. Polskie przedsiębiorstwa coraz chętniej biorą przykład z zagranicznych firm, zaczynają doceniać korzyści jakie daje outsourcing. Wśród nich dalej będą rozwijać się takie usługi jak outsourcing sił sprzedaży outsourcing procesów produkcyjnych, zarządzanie kadrami i procesami back-office. Ponadto firmy zlokalizowane w kraju coraz aktywniej będą sięgać po dostęp do rynków europejskich. Można spodziewać się przejmowania podmiotów zagranicznych i tworzenia centrów poza granicami kraju przez polskie przedsiębiorstwa.
Zdaniem ekspertów wyzwaniem dla outsourcingu wewnątrz kraju jest pozyskiwanie nowych branż, zwłaszcza takich, które w innych krajach z powodzeniem przyjęły rozwiązania proponowane przez BPO.
- Poszukujemy nowych branż, w których outsourcing nie jest jeszcze w Polsce obecny na szeroką skalę – mówi Łukasz Gajewski – Niewątpliwie taki potencjał ma rynek energetyczny, którego uwolnienie oznacza zwiększenie konkurencyjności i konieczność rozwijania działów sprzedażowych w firmach dostarczających energię. Takie firmy jak Target BPO mogą wspomóc takich dostawców w zakresie realizowania sprzedaży. Podobną sytuację obserwujemy w sektorze publicznym, zwłaszcza w obszarze księgowości oraz kadr i płac. Warto pokazać, że spółki państwowe mogą również być innowacyjne i z powodzeniem korzystać z wiedzy i doświadczenia zewnętrznych ekspertów, tak jak to się dzieje m.in. w Irlandii.
Firmy outsourcingowe wprowadzają innowacje, dostosowują się do rosnących wymagań klientów i zwiększają swoją efektywność. Jak wynika z badań firmy NelsonHall istotne dla outsourcingu jest skupienie się integracji procesów oraz na ich centralizacji i standaryzacji.
- Rynek staje się coraz bardziej wymagający – mówi Przemysław Budzbon z ADP Polska. – Firmy oczekują dopasowanych do ich potrzeb rozwiązań, praktycznie szytych na miarę, coraz większa waga przywiązywana jest także do jakości usług. [...].
Z raportu wynika, iż na krajowym rynku można w najbliższym czasie spodziewać się przejęć i konsolidacji. Silniejsze podmioty będą przejmować mniejsze przedsiębiorstwa, by powiększyć wachlarz proponowanych usług, a także po to, by wzmocnić swoją pozycję przed planowanym wejściem na giełdę.
- Spodziewamy się, że w latach 2010-2012 dojdzie do kilku znaczących akwizycji, które mogą wpłynąć na strukturę tej branży w Polsce – mówi Konrad Rochalski, Prezes Zarządu ArchiDoc. – Duże zainteresowanie polskimi firmami outsourcingowymi wykazują także zagraniczni inwestorzy, którzy dostrzegają ogromny potencjał naszego rynku. Obecnie konsolidacja sektora BPO odbywa się przy istotnym udziale polskich firm. Najsilniejsze na rynku podmioty posiadające polski kapitał już teraz poszukują nowych obiektów akwizycji. Efektem konsolidacji będzie wzrost konkurencyjności firm outsourcingowych, co wpłynie korzystnie na rozwój całego sektora Business Process Outsourcing.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl