eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysłJakość handlowa mrożonek: kontrola IJHARS

Jakość handlowa mrożonek: kontrola IJHARS

2010-01-03 00:14

Jakość handlowa mrożonek: kontrola IJHARS

© fot. mat. prasowe

Zgodnie z Rocznym ramowym planem kontroli Inspekcji JHARS na 2009 rok, w III kwartale 2009 roku wszystkie wojewódzkie inspektoraty JHARS (z wyjątkiem WIJHARS w: Katowicach i Kielcach) przeprowadziły kontrolę w zakresie jakości handlowej przetworów owocowych i warzywnych, ze szczególnym uwzględnieniem mrożonek owocowych i warzywnych.

Przeczytaj także: Jakość owoców i warzyw w III kw. 2011

Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej przetworów owocowych i warzywnych: mrożonych owoców i warzyw, mieszanek owocowych i warzywnych oraz zup, w zakresie zgodności z deklaracją producenta.

ZAKRES KONTROLI

Kontrolę przeprowadzono w 51 jednostkach produkujących lub przechowujących mrożonki owocowe lub warzywne (tj. 74% zarejestrowanych w WIJHARS). We wszystkich jednostkach skontrolowano warunki składowania.

Kontrolą objęto:
  • w zakresie oceny organoleptycznej – 106 partii mrożonek owocowych, warzywnych oraz grzybów, o łącznej masie 787 t (pochodzących z 39 zakładów), w tym: 42 partie mrożonek owocowych o masie 337 t, 62 partie mrożonek warzywnych o masie 449 t oraz 2 partie mrożonych grzybów o masie 1 t,
  • w zakresie oznaczania parametrów fizykochemicznych– 106 partii mrożonek owocowych, warzywnych oraz grzybów, o łącznej masie 787 t (pochodzących z 39 zakładów), w tym: 42 partie mrożonek owocowych o masie 337 t, 62 partie mrożonek warzywnych o masie 449 t oraz 2 partie mrożonych grzybów o masie 1 t,
  • w zakresie znakowania – 122 partie opakowań mrożonek, o łącznej masie 1 030 t (oznakowanie sprawdzono w 40 kontrolowanych jednostkach).

WYNIKI KONTROLI

Nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych stwierdzono w przypadku 8 partii mrożonek owocowych i warzywnych (8% skontrolowanych partii), o łącznej masie 27 t (3% skontrolowanej masy), w tym: 2 partii mrożonek owocowych o masie 3 t oraz 6 partii mrożonek warzywnych, o łącznej masie 24 t.

Nieprawidłowości dotyczyły: występowania owoców odgniecionych i z plamami, owoców uszkodzonych mechanicznie oraz zlepieńców trwałych (owoców trwale przymarzniętych do siebie), niewłaściwej średnicy róży w przypadku brokułu, przekroczonej zawartości brokułu pokruszonego oraz przekroczonej zawartość brokułu o głąbikach powyżej 2 cm, przekroczonej zawartości połamanych strąków fasoli szparagowej, przekroczonej zawartości wolnych liści w brukselce, obecności warzyw porażonych przez szkodniki lub z uszkodzeniami chorobowymi.

Nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych stwierdzono w przypadku 8 partii mrożonek warzywnych (8% skontrolowanych partii), o łącznej masie 11 t (1 % skontrolowanej masy).

Nieprawidłowości dotyczyły:
  • niższej niż deklarowana zawartości określonych warzyw w mieszankach warzywnych,
  • wyższej niż deklarowana zawartości określonych warzyw w mieszankach warzywnych,
  • dodatniego testu na obecność peroksydazy.

Dodatni wynik testu na obecność peroksydazy świadczy o nieskutecznym prowadzeniu procesu blanszowania warzyw. Produkt z aktywną peroksydazą podczas przechowywania będzie podlegał reakcjom ciemnienia enzymatycznego.

Największy procent nieprawidłowości stwierdzono w mieszankach warzywnych wieloskładnikowych.

W przypadku 1 partii przetworu warzywnego nieprawidłowości dotyczyły zarówno cech organoleptycznych jak i parametrów fizykochemicznych.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: