Bezpieczeństwo dzieci w Internecie
2010-01-05 10:35
© fot. mat. prasowe
Kaspersky Lab Polska, producent rozwiązań do ochrony danych opublikował nowy artykuł pt.: "Internetowa piaskownica - bezpieczeństwo dzieci online". Celem artykułu jest skupienie uwagi na problemie, który ciągle jest marginalizowany - kwestii odpowiedniego zabezpieczenia stanowiska komputerowego dziecka nie tylko przed wirusami i tradycyjnymi zagrożeniami, ale także spamem skierowanym do najmłodszych, treściami wulgarnymi i niecenzuralnymi.
Przeczytaj także: Dzieci w sieci: krzywdy seksualne to codzienność
W dzisiejszych czasach większości osób bezpieczeństwo w Sieci kojarzy się z programem antywirusowym, zaporą sieciową, zwalczaniem wirusów i długimi hasłami. Potwierdzeniem tego są odpowiedzi na pytania zadane przechodniom należącym do różnych grup wiekowych (20 - 50 lat).Z czym kojarzy Ci się bezpieczny Internet?
Z brakiem hakerów, hasłami, brakiem wirusów i zabezpieczonymi danymi.
Z jakimi zagrożeniami można spotkać się w Internecie?
Z wirusami, końmi trojańskimi, włamaniami do banku i na strony WWW.
Odpowiedzi oscylowały wokół tego samego - najczęstszych problemów z jakimi zmagają się obecnie użytkownicy Sieci czyli wirusami i utratą danych. Żadna z przebadanych osób nie skojarzyła bezpiecznego Internetu z zapewnieniem należytej ochrony dla dzieci i młodzieży.
Niebezpieczna rozrywka
Pierwszym poruszonym problemem będą gry online, którym najmłodsi poświęcają wiele godzin tygodniowo. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Megapanel PBI/Gemius (na potrzeby konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w Internecie"), aż 70% dzieci korzystających z Internetu używa go w celach rozrywkowych (takich jak gry online). Wykres szczegółowo pokazuje jaki odsetek osób z konkretnych grup wiekowych spędza czas na grach online.
fot. mat. prasowe
Tematyką artykułu nie jest problem spędzania wolnego czasu przez dzieci i młodzież, ale skutek nieodpowiedniego zabezpieczenia stanowiska, z którego korzystają. Twórcy złośliwego oprogramowania dostosowują swoje programy do trendów aktualnie panujących na rynku. Wielu użytkowników z grupy wiekowej 7-14 lat pobiera różnego rodzaju dodatki do swoich ulubionych gier, a te często okazują się być trojanami. Przykładem takiego szkodnika jest Trojan.GameThief.Win32.OnLineGames. W sierpniowym zestawieniu szkodliwego oprogramowania najczęściej występującego w Polsce dwie wersje tego trojana pojawiły się na 2 oraz 4 miejscu. Razem odpowiadały one za blisko 5% infekcji w skali kraju. Ich działanie polegało na szpiegowaniu użytkownika i - między innymi - wykradaniu loginów oraz haseł do gier online.
W zestawieniu z września, żaden z tych trojanów nie pojawił się w rankingu. Dowodzi to, że autorzy szkodliwego oprogramowania piszą takie aplikacje, na jakie jest popyt. Sierpień jest miesiącem wakacyjnym, kiedy dzieci mają najwięcej wolnego czasu, często spędzanego przed komputerem. Wtedy najłatwiej zachęcić je do rejestracji w różnego typu portalach, pobierania programów i dodatków.
Przeczytaj także:
Dzień Bezpiecznego Internetu 2023, czyli jak chronić dzieci w sieci
oprac. : eGospodarka.pl