eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropaTydzień 19/2004 (03-09.05.2004)

Tydzień 19/2004 (03-09.05.2004)

2004-05-08 23:56

Przeczytaj także: Tydzień 4/2005 (24-30.01.2005)

  • Według Komisji Europejskiej jest bardzo prawdopodobne, że dwa do czterech krajów wejdzie w tym roku do ERM-2. Estonia i Litwa to potwierdziły. Według ekspertów najpóźniej do strefy euro (w roku 2010 lub jeszcze później) wstąpią największe kraje z grona nowych członków UE - Polska, Czechy i Węgry.
  • Kolejny unijny kraj poinformował o przekroczeniu w roku 2003 przez deficyt budżetowy granicy 3%, wynikającej z unijnego Paktu Stabilizacji i Wzrostu. Tym krajem jest Grecja, a jej deficyt jest szacowany na 3,2%-3,3%. Przekroczenie tej granicy grozi Grecji sankcjami, w tym grzywnami.
  • Według Eurostat stopa bezrobocia w strefie euro od kilkunastu miesięcy utrzymuje się na poziomie 8,8%, a bez pracy pozostaje 12,3 mln osób.
  • Komisja Europejska bada, czy unijne fundusze są wykorzystywane zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jeśli stwierdzi, że wydano je niezgodnie z regułami, musi je odzyskać. Ta stało się przy kontroli sposobów wydatkowania subwencji rolnych i zakończyło się żądaniem zwrotu 120 mln euro od dziewięciu członków Unii. Francja ma zwrócić ponad 48mln, Italia 19 mln, Wielka Brytania niemal 17 mln, a na tej liście są także Hiszpania, Niemcy, Grecja, Belgia, Holandia i Portugalia
  • Bank Anglii kolejny raz od listopada podniósł o 25pkt. stopy procentowe do 4,25% (stopa podstawowa). Obecnie jest ona na poziomie najwyższym od przeszło 2 lat. Dotąd były one na najniższym poziomie od 48 lat. Powodem tej decyzji jest przede wszystkim rosnące niebezpieczeństwo wzrostu inflacji. Wielka Brytania ma wysokie tempo wzrostu i niskie bezrobocie.
  • W Polsce przez długi czas rozpamiętywano różne aspekty wprowadzenia amnestii podatkowej. W Italii taką amnestię zrealizowano. Jedno z rozwiązań amnestyjnych umożliwiało wymazanie zapisów na temat unikania płacenia podatków, w zamian za uiszczenie jednorazowej kary. Dzięki amnestiom podatkowym do włoskiego budżetu wpłynęło ponad 20 mld euro. To dwa i pół raza więcej, niż przewidywano. Wpływy z amnestii zasilą budżet i zmniejszą tegoroczny deficyt budżetowy.
  • Kosztem 2,1 mld USD do 2011 roku powstanie "skandynawski pierścień gazowy". Ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw gazu do regionów, przez które przechodzi i ma zwiększyć konkurencyjność gazu w Szwecji. Nieoficjalnie mówi się, że o dostawach gazu z Norwegii i Rosji. Akcjonariusze przedsięwzięcia to firmy Nova Naturgas są: norweski Statoil i niemiecki Ruhrgas (po 29,6% akcji) oraz duński DONG i fiński Fortum Oil & Gas (po 20,4%).
  • Austriacki koncern paliwowy OMV chce przejąć kontrolny pakiet akcji rumuńskiego koncernu paliwowego Petrom. Według Austriaków ta transakcja może ułatwić przyszłą realizację budowy gazociągu Nabucco z Turcji, przez Bułgarię, Rumunię, Węgry i Austrię, który ma dostarczać do Europy gaz ze złóż w basenie Morza Kaspijskiego, z Iranu, a być może również z Iraku.
  • Rosyjska gospodarka kolejny rok zaczęła dobrymi wynikami. Tempo wzrostu gospodarczego w I kwartale wyniosło 8% r/r (w styczniu o 7,9%, w lutym o 8,7%, a w marcu o 7,5%), podczas gdy w roku ubiegłym wskaźnik ten wyniósł 7,5%.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

O TYM, ŻE W BIZNESIE OBOWIĄZUJA TAKIE SAME ZASADY JAK W OTACZAJACEJ NAS PRZYRODZIE

Według brytyjskiego ośrodka Economist Intelligence Unit (EIU) rozszerzenie Unii Europejskiej nie będzie skutkowało wzrostem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) do ośmiu krajów postkomunistycznych, które teraz wstąpiły do Unii wbrew nadziejom tych krajów.

Największy napływ środków inwestycji do tych państw miał miejsce w 2002 roku. Wyniósł on wtedy 23,6 mld USD. W 2003 roku był już o połowę niższy, bo wyniósł 11,4 mld USD. Był to wynik poniżej przeciętnej rocznej z lat 1995-2002 (a wyniosła ona 14,2 mld USD). W latach 1990-2003 BIZ w krajach pokomunistycznych wyniosły sumarycznie 158 mld USD, z czego 60% zainwestowano w krajach, które ostatnio przystąpiły do Unii (w tym 54,8 mld USD zainwestowano w Polsce), a 40% do pozostałych krajów tej grupy. Teraz wiele wskazuje na to, że ta ostatnia proporcja zacznie się odwracać.
Według prognoz EIU, średni napływ BIZ do ośmiu nowych członków UE wyniesie w latach 2004- 2008 około 20 mld USD rocznie, jednak najwyższy ich poziom przewidywany jest na lata 2005-2006.

Na proces dalszego inwestowania w poszczególnych krajach tej grupy będzie miała pozytywny wpływ ich skuteczność we włączaniu się w działalność jednolitego rynku. Przewiduje się też, że duże inwestycje będą teraz rzadkością, a liczyć się będzie zdolność do przyciągania drobnych inwestorów. Czynnikiem osłabiającym ten proces będą rosnące w tych krajach płace, spowolnienie procesu reform, spadek dynamiki wzrostu gospodarczego oraz coraz pełniejsze wprowadzanie unijnych zasad, które zachodni biznes uznaje za nieprzyjazne.
Nie można też lekceważyć tego, że przy określonym strumieniu BIZ na rynku światowym te inwestycje, w których koszty robocizny są stawiane na pierwszym miejscu będą lokowane tak w krajach na wschód od Unii, czyli na Ukrainie, w Rosji, a także w Indiach i Chinach.

Według prognoz EIU kolejnym bodźcem dla światowych rynków, który może wywołać wzrost inwestycji będzie przyjmowanie przez kraje "8" europejskiej waluty. Jednak wobec obecnych ocen stanu gospodarek tych krajów nie widać szans na grupowe ich wejście do strefy euro. Prognozy wskazują, że proces ten będzie prawdopodobnie realizowany w trzech etapach, a jako pierwsze euro wprowadzą kraje bałtyckie.
Po tym okresie w inwestycjach będzie można mówić o stanie względnie ustalonym, w którym dominować będzie reinwestowanie zysków oraz uzupełnienia wcześniejszych inwestycji.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: