PZF: kryzys dotknął rynek faktoringu
2010-01-14 09:53
Udziały w obrotach największych firm zrzeszonych w PZF © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: PZF: rynek faktoringu 2011
Zatrzymanie wzrostu obrotów firm PZF w 2009 r. nastąpiło głównie wskutek spowolnienia gospodarczego oraz zmiany polityki ubezpieczyli w reasekuracji należności obsługiwanych w faktoringu pełnym. Na spadek obrotów faktoringu wpłynęło osłabienie koniunktury w branżach gospodarki, które najchętniej korzystają z tej formy finansowania: w dystrybucji stali, w branży akcesoriów i części zamiennych do samochodów oraz meblarskiej. Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe współpracujące z firmami faktoringowymi wycofały się z zabezpieczania transakcji faktoringowych o podwyższonym poziomie ryzyka, co wpłynęło na ograniczenie dostępności faktoringu pełnego.„Rok 2009 był trudny dla branży faktoringowej. Choć w nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się dalszych wyzwań, w tym kolejnej fali upadłości firm, naszym zdaniem najgorsze mamy już za sobą. Przewiduję, że w 2010 roku branża odczuje skutki stabilizacji, nastąpi spowolnienie tempa spadku obrotów branży” – mówi Mirosław Jakowiecki, Przewodniczący Komitetu Wykonawczego Polskiego Związku Faktorów. „Liczymy na dalszy wzrost zainteresowania faktoringiem ze względu na dodatkowe korzyści dla klienta z tej formy finansowania, takie jak zarządzanie należnościami. Faktoring jest również łatwiej dostępny niż kredyt, szczególnie w okresie zaostrzonej polityki kredytowej banków”.
W 2009 r. po raz pierwszy większość (51%) portfela firm PZF stanowił faktoring pełny, w którym faktor przejmuje od klienta ryzyko braku zapłaty. Dynamiczny wzrost popularności tej usługi, z której w 2007 r. korzystało zaledwie 29% klientów, wynika m.in. z większego ryzyka nieuregulowania płatności przez przedsiębiorstwa w trudniejszym otoczeniu rynkowym. Rok 2009 przyniósł również większe zainteresowanie faktoringiem eksportowym (23% obrotów PZF), gdzie faktor finansuje faktury wystawione zagranicznym odbiorcom.
W zeszłym roku nastąpiły zmiany w pozycjach rynkowych największych firm faktoringowych należących do PZF. Liderem rynku po czterech kwartałach 2009 r. pozostaje ING Commercial Finance, którego udział w obrotach firm zrzeszonych w PZF wyniósł 30,74%. Pozycję wicelidera utrzymał Pekao Faktoring z udziałem 16,45%. Na trzecim miejscu znalazła się po raz pierwszy firma Coface Poland Factoring z 14,5% udziałem w rynku, wyprzedzając tym samym firmę Polfactor.
fot. mat. prasowe
Udziały w obrotach największych firm zrzeszonych w PZF
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl