Polski rynek pracy X-XII 2009
2010-01-15 10:46
Przeczytaj także: Rynek pracy ożywił się w I 2009
Na kolejnym miejscu znaleźli się wykwalifikowani pracownicy. Do nich było adresowanych 28 proc. wszystkich ofert. Małe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników najbardziej odczuwają młodzi ludzie, którzy mają największe problemy ze znalezieniem stałego zatrudnienia. W znalezieniu pracy przeszkadza im brak doświadczenia zawodowego.
Najmniej ofert było przeznaczonych dla kierowników grupy lub działu, kadry zarządzającej i dyrektorów.
Kto w Polsce szuka pracy?
fot. mat. prasowe
Średnia liczba wysłanych CV na jedną ofertę wg pozycji w firmie
Średnia liczba wysłanych CV na jedną ofertę wg pozycji w firmie
Osoby pracujące na wyższych poziomach w firmach poszukiwały nowego zatrudnienia z mniejszą determinacją. Kierownicy grup składali średnio 4 CV na jedno miejsce, kadra zarządzająca 2, a dyrektorzy oddziałów 1. Rotacja na takich stanowiskach jest zawsze mniejsza.
Coraz częściej pracujemy na umowę zlecenie
Eksperci zwracają uwagę na pewien trend. Okazuje się, że zwiększającą się liczbę osób pracujących na umowę zlecenie (25 proc.). Ten odsetek wzrósł o 10 punktów procentowych w porównaniu do III kw. 2009 roku. Z kolei na pełen etat chce zatrudniać 66 proc. pracodawców. Oznacza to zmniejszenie o 7 punktów procentowych ilości pracodawców poszukujących takich pracowników. Można więc wywnioskować, że rynek pracy tymczasowej nadal rośnie i trend wzrostowy powinien utrzymać się także w najbliższych miesiącach.
Na część etatu chciało zatrudniać 6 proc. pracodawców, prace sezonowe oferowało 2 proc. firm, a praktykę bądź staż 1 proc. przedsiębiorstw.
![Rynek pracy 2012 - podsumowanie [© Sergey Nivens - Fotolia.com] Rynek pracy 2012 - podsumowanie](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-pracy/Rynek-pracy-2012-podsumowanie-110642-150x100crop.jpg)
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl