eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyRynek wtórny mieszkań w 2009 r.

Rynek wtórny mieszkań w 2009 r.

2010-01-18 11:37

Przeczytaj także: Rynek wtórny mieszkań I-VI 2009


Sezonowość transakcji, czyli urlop na poszukiwanie mieszkania

fot. mat. prasowe

Rozłożenie transakcji w poszczególnych kwartałach

Rozłożenie transakcji w poszczególnych kwartałach

Metrohouse podaje, iż początek roku nie obfitował w liczne transakcje. W dalszym ciągu nabywcy nie podejmowali decyzji o zakupie mieszkania, a zdecydowani na przeprowadzenie transakcji zderzali się z murem nie do pokonania, jakim okazało się zdobycie finansowania na zakup nieruchomości. II kwartał okazał się najbardziej obfity w transakcje (prawie trzykrotny wzrost umów sprzedaży w stosunku do poprzedniego kwartału), ale warto podkreślić kontynuację dużej aktywności kupujących także w wakacyjnym kwartale 2009 r. III kwartał, mimo urlopowego charakteru, staje się coraz bardziej znaczący dla branży obrotu nieruchomościami. To właśnie w okresie wakacyjnym odnotowano wzmożoną falę zapytań o ofertę z rynku wtórnego. IV kwartał przyniósł oczekiwany, jak w każdym roku, spadek zainteresowania rynkiem mieszkaniowym, jednak okres około świąteczny stał się wyjątkowo czasem wzmożonego zainteresowania rynkiem.

fot. mat. prasowe

Statystyki transakcji na rynku wtórnym – wybrane miasta

Statystyki transakcji na rynku wtórnym – wybrane miasta

KOMENTARZ METROHOUSE

2009 r. był zróżnicowany pod względem natężenia transakcji na rynku wtórnym mieszkań. Początek roku był kontynuacją stagnacji z IV kw. 2008 r. Średni czas sprzedaży mieszkania, wg statystyk Metrohouse, wyniósł wtedy prawie pięć miesięcy, co jest odpowiednim komentarzem do tego, co się działo na rynku. Wiosna przyniosła pewne ożywienie, a druga połowa roku to już znaczna poprawa koniunktury, wzrosła liczba zainteresowanych zakupem, a możliwości negocjacji cen zachęciły do wejścia na rynek wcześniej niezdecydowanych nabywców.

Kupujący przejawiali aktywność zarówno w okresie wakacyjnym, jak i około świątecznym. Do podejmowania decyzji zakupowych najbardziej przyczyniła się liberalizacja polityki kredytowej. Poszukiwania na rynku zazwyczaj ograniczały się do segmentu mieszkań jedno i dwupokojowych, a decydującym o zakupie czynnikiem była cena. Wiele transakcji dotyczyło mieszkań w budynkach z wielkiej płyty. Te właśnie mieszkania najbardziej straciły na wartości. Analizy Metrohouse potwierdzają, że najszybciej dochodziło do transakcji dwupokojowych mieszkań w budynkach z płyty.

Mimo wielu negatywnych ocen ostatnich dwunastu miesięcy, był to sprzyjający okres na zakupy na rynku wtórnym. W tym roku trudno będzie oczekiwać tak zróżnicowanej oferty, a możliwości negocjacji w przypadku najbardziej popularnego segmentu mieszkań mogą nie być już tak oczywiste - podsumowują eksperci.

Informacje o badaniu
Opracowanie zostało przygotowane na podstawie kilkuset transakcji zrealizowanych przez brokerów i doradców Metrohouse w 2009 r. w oddziałach własnych i biurach franczyzowych spółki w Warszawie, we Wrocławiu, Trójmieście, Olsztynie, Legionowie, Kartuzach, Iławie i Konstancinie-Jeziornej.

poprzednia  

1 2

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Mama w pracy doceniana

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: