Rośnie nienawiść w internecie
2004-05-14 11:40
Przeczytaj także: Europejskie dzieci Internetu
Z badania przeprowadzonego przez firmę SurfControl wynika, że ilość stron internetowych promujących nienawiść wobec różnych grup społecznych, religijnych i narodowych (m. in. Amerykanów, Muzułmanów, Żydów, homoseksualistów, Afroamerykanów) wzrosła z 8 667 w styczniu do 10 926 w kwietniu bieżącego roku. Według statystyk firmy, ten 26 procentowy wzrost jest niemal identyczny z eskalacją ekstremistycznych i rasistowskich serwisów internetowych, która została zanotowana w całym roku 2003 i wyniosła 30 procent.Na początku 2000 roku, kiedy SurfControl rozpoczęła monitoring internetu, liczba serwisów propagujących przemoc i nienawiść w sieci równała się 2 756 i wzrosła do końca kwietnia 2004 roku o 300 procent. Ponadto, istniejące już i monitorowane przez SurfControl strony WWW zostały rozbudowane w szokujący sposób. Niektóre serwisy publikują zdjęcia okaleczonych lub zamordowanych ludzi. Inne oferują usługi matrymonialne mające charakter rasistowski.
Wzrost liczby ekstremistycznych serwisów WWW częściowo związany jest z rosnącą ilością użytkowników internetu oraz większą popularnością tego medium. Wynika również z sytuacji zewnętrznej i rozgrywających się na świecie wydarzeń związanych z terroryzmem czy konfliktami ideologicznymi.
"Obserwujemy konwergencję stron WWW promujących przemoc z tymi, które głoszą nienawiść." - powiedziała Susan Larson, wiceprezes zespołu badwaczego SurfControl - "Monitorujemy strony WWW, śledząc jak przechodzą od przedstawiania ostrych opinii do posługiwania się językiem nienawiści. Jak przekraczają granicę głoszenia nienawiści i zaczynają wyrażać ledwo zawoalowane pogróżki przemocy."
Według Larson, wydarzenia takie, jak nagłośnienie zakazu zawierania małżeństw przez homoseksualistów czy premiera filmu Mela Gibsona "Pasja" stają się powodem znacznej aktywacji politycznych lub religijnych serwisów WWW, głoszących poglądy ekstremistyczne.
Warto zwrócić uwagę, że firma SurfControl przedstawiła wyniki swoich badań krótko po tym, jak FBI ogłosiło stosowanie sankcji wobec stron WWW zawierających treści rasistowskie oraz propagujących przemoc.
Zespół SurfControl zajmujący się monitoringiem internetu prowadzi badania w 15 krajach. Utrzymuje i monitoruje jedną z największych na świecie baz danych, zawierającą ponad 6 milionów stron WWW w 65 językach, posegregowanych w 40 kategoriach. Baza danych jest zsynchronizowana z oprogramowaniem antyspamowym Web Filter™. Aktualizowana jest w celu zablokowania pracownikom przedsiębiorstw dostępu do stron WWW, uznanych za niepożądane lub niezgodne z polityką firmy.
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl