Koniunktura przemysłowa I 2010
2010-01-25 12:42
Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2009
Oceny ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie są w styczniu negatywne,zbliżone do zgłaszanych w grudniu, choć lepsze niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku. Spowodowane jest to większym niż w grudniu spadkiem bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, przy mniej pesymistycznych niż przed miesiącem odpowiednich prognozach. Oceny bieżącej i przewidywanej sytuacji finansowej badanych przedsiębiorstw są gorsze od formułowanych w grudniu ub. roku.
Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest w styczniu oceniany negatywnie, nieco lepiej niż w grudniu, lecz gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich
trzech lat. Przedsiębiorcy oceniają sprzedaż bieżącą mniej negatywnie niż przed miesiącem, natomiast oceny przyszłej sprzedaży są bardziej pesymistyczne. Nieznacznie poprawia się bieżąca i przyszła sytuacja finansowa, która jednak nadal jest oceniana negatywnie.
W styczniu oceny koniunktury w badanych grupach przedsiębiorstw usługowych są bardzo zróżnicowane. Najbardziej optymistyczne opinie, choć mniej korzystne niż przed miesiącem i w styczniu ubiegłego roku zgłaszają jednostki z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Najbardziej pesymistycznie oceniają koniunkturę jednostki z sekcji działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją (nieco mniej pesymistycznie niż w grudniu, choć gorzej niż w styczniu ubiegłego roku) oraz działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi (sygnalizowane oceny są gorsze niż w grudniu i styczniu ub. roku).
1. Przetwórstwo przemysłowe
W styczniu ogólny klimat koniunktury wynosi 0 wobec minus 2 w grudniu. Zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18% badanych przedsiębiorstw (przed miesiącem odpowiednio 18% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa (64%) uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Ograniczenie bieżącego (zarówno krajowego jak i zagranicznego) portfela zamówień powoduje, że dyrektorzy przedsiębiorstw zmniejszają aktualną produkcję w większym stopniu niż w grudniu. Odpowiednie prognozy są pozytywne. Oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Należności od kontrahentów są pozyskiwane terminowo. W przedsiębiorstwach utrzymuje się nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać mniej znaczących zwolnień pracowników niż przewidywano w grudniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą wzrosnąć.
Sytuacja przedsiębiorstw poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. Jednostki duże jako jedyne oceniają koniunkturę pozytywnie i nieco lepiej niż w grudniu. Prognozy portfela zamówień i produkcji są optymistyczne, przy nieznacznie pesymistycznych odpowiednich ocenach bieżących. Mimo iż producenci odczuwają niewielkie trudności w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów, to terminowo regulują swoje zobowiązania. Prognozy sytuacji finansowej wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszych redukcji zatrudnienia, choć w skali nieco mniejszej niż przed miesiącem. Przedsiębiorcy przewidują wzrost cen produkowanych wyrobów.
Ogólny klimat koniunktury w jednostkach średnich oceniany jest nadal negatywnie, podobnie jak w grudniu. Oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż dyrektorzy przedsiębiorstw nie sygnalizują opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, bieżąca i przyszła sytuacja finansowa oceniana jest nadal negatywnie, choć lepiej niż przed miesiącem. Planowane są dalsze redukcje zatrudnienia na skalę nieco mniejszą niż prognozowano w grudniu. Ceny wyrobów mogą być nieznacznie zwiększane.
![Koniunktura gospodarcza w III 2025 [© Freepik] Koniunktura gospodarcza w III 2025](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/koniunktura-gospodarcza/Koniunktura-gospodarcza-w-III-2025-265552-150x100crop.jpg)
oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl