eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyKoniunktura przemysłowa I 2010

Koniunktura przemysłowa I 2010

2010-01-25 12:42

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa XI 2009


Sytuacja przedsiębiorstw budowlano-montażowych poszczególnych klas wielkości jest zróżnicowana. We wszystkich klasach wielkości oceny ogólnego klimatu koniunktury są nadal negatywne, w przedsiębiorstwach mikro oceny te są mniej pesymistyczne niż w grudniu ub. roku, natomiast w pozostałych klasach wielkości – zbliżone do przedstawionych przed miesiącem. Podobnie jak w grudniu przedsiębiorców z jednostek dużych charakteryzuje znacznie mniejszy pesymizm aniżeli przedstawicieli firm z pozostałych klas wielkości. Jednostki duże odnotowują również najmniejszy spadek bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej. Przedsiębiorstwa wszystkich klas wielkości odnotowują opóźnienia płatności, co powoduje, że ich sytuacja finansowa jest oceniana negatywnie, szczególnie w przedsiębiorstwach małych (w tym mikro) i średnich. Prognozy jednostek małych i średnich na najbliższe miesiące dotyczące portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej są nadal negatywne. Przedsiębiorstwa duże przewidują zwiększenie portfela zamówień, choć mniej znaczące niż oczekiwano w ubiegłym miesiącu. Prognozy produkcji budowlanomontażowej i sytuacji finansowej tych jednostek są negatywne i gorsze niż przed miesiącem. We wszystkich klasach wielkości planowana jest redukcja zatrudnienia (najmniejsza w jednostkach mikro). Również spadek cen w jednostkach mikro może być najmniej znaczący.

Odsetek przedsiębiorstw nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej kształtuje się na poziomie 3,1% (4,8% w grudniu ub. roku i 4,7% w styczniu 2009 r.). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa zgłaszające bariery związane są z konkurencją na rynku (55% badanych przedsiębiorstw w styczniu br., 63% w grudniu ub. roku wobec 53% w styczniu 2009 r.), kosztami zatrudnienia (47% w styczniu br., 51% w grudniu ub. roku, 53% w styczniu 2009 r.), a także niedostatecznym popytem (47% w styczniu br., 48% w grudniu ub. roku wobec 37% w styczniu 2009 r.). W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku najbardziej wzrosło znaczenie bariery związanej z niedostatecznym popytem, natomiast zmalało – bariery związanej z niedoborem wykwalifikowanych pracowników (z 32% do 14% przy 19% w grudniu 2009 r.).

W styczniu 21% przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 66% jako wystarczające, a 13% jako zbyt małe. W porównaniu ze styczniem 2009 r. zwiększa się udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt duże, natomiast spada – przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające.

W porównaniu ze styczniem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych z 76% do 63% (w grudniu 2009 r. – 76%).

3. Handel detaliczny

W styczniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie minus 5 (minus 6 w grudniu). Poprawę koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw, natomiast jej pogorszenie – 22% (przed miesiącem odpowiednio 16% i 22%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W styczniu odnotowuje się spadek bieżącej sprzedaży, choć mniejszy niż przed miesiącem. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy oczekują dalszego spadku sprzedaży. Mimo to zgłaszane są nieco mniej znaczące trudności przy regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań. Stan zapasów towarów uważany jest za nadmierny. W konsekwencji, ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana bardziej znacząco niż prognozowano przed miesiącem. Dyrektorzy planują zmniejszyć zatrudnienie w skali nieco mniejszej niż w grudniu. Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów jest nieznacznie mniejszy od zgłaszanego przed miesiącem.

poprzednia  

1 ... 3 4 5 6

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: