Ceny mieszkań wzrosną w 2010r.
2010-01-25 13:49
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Stabilne ceny nowych mieszkań
6,05% - tyle dokładnie wynosi mediana styczniowych prognoz doradców Home Broker. Wskazuje ona na umiarkowany optymizm dotyczący sytuacji na rynku mieszkaniowym i kontynuację procesu wychodzenia tego rynku z kryzysu. Pierwsze symptomy stabilizowania sytuacji pojawiły się w III kwartale ub.r. i były kontynuowane w IV kwartale. Wyhamowanie tendencji spadkowej jest konsekwencją:- poprawy ogólnej koniunktury gospodarczej,
- wzrostu liczby osób zainteresowanych kupnem mieszkania,
- poprawą warunków kredytowania,
- oczekiwaniem ograniczenia podaży mieszkań na rynku pierwotnym.
Wyhamowanie tendencji spadkowej
fot. mat. prasowe
Druga połowa roku przyniosła wyraźne wyhamowanie tendencji spadkowej, która osiągnęła szczyt w połowie roku. W rekordowym czerwcu przeciętny spadek ceny metra kwadratowego w 10 największych miastach Polski sięgał 9%.
Nieznaczne podwyżki w Warszawie
W Warszawie doradcy Home Broker spodziewają się przeciętnie wzrostu cen o 3,9%. Najliczniejszą grupę stanowią doradcy, którzy spodziewają się wzrostu cen w przedziale 5-10%. W sumie 71% badanych spodziewa się zmiany ceny w Warszawie w przedziale 0-15%.
fot. mat. prasowe
Niewielka skłonność sprzedających do obniżki ceny
Wyhamowanie tendencji spadkowej cen transakcyjnych przełożyło się na stopniowe, aczkolwiek minimalne zmniejszenie rozbieżności tych cen od cen ofertowych. Rozbieżność ta obrazuje skłonność sprzedających do negocjacji cenowych. W grudniu mieszkania sprzedawały się przeciętnie po cenie 3,6% niższej od wystawionej w ofercie – wskazują dane Home Broker. Maksymalna różnica między ceną ofertową a transakcyjną wyniosła ponad 16%. W rekordowym w ubiegłym roku przypadku, który miał miejsce w lipcu, kupujący zapłacił za mieszkanie niespełna połowę ceny ofertowej.
fot. mat. prasowe
Warto jednak zauważyć, że na rynku zdarzają się sytuacje, w których cena transakcyjna przewyższa ofertową. Zazwyczaj jest to wynikiem pozostawienia dodatkowego wyposażenia w lokalu. Cena transakcyjna wyższa od ofertowej występuje też w przypadku sprzedaży mieszkań na aukcjach. W dwóch rekordowych przypadkach w ubiegłym roku, jednym ze stycznia, a drugim z września mieszkanie zostało sprzedane po cenie o ponad 8% wyższej od wystawionej w ofercie.
Skłonność sprzedających do obniżki ceny jest podobna w największych miastach. Rozbieżność między średnią ceną ofertową i transakcyjną jest obecnie najwyższa w Krakowie i Trójmieście, aczkolwiek różnice w tych danych między miastami są rzędu ułamka procent.
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl