eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyGrunty inwestycyjne w Polsce 2009

Grunty inwestycyjne w Polsce 2009

2010-01-26 11:39

Przeczytaj także: Grunty inwestycyjne w Polsce I-VI 2009

fot. mat. prasowe

Zmiany w cenach gruntów pod zab. magazynową

Zmiany w cenach gruntów pod zab. magazynową

W raporcie czytamy, że w ostatnim roku ceny działek pod zabudowę magazynową i przemysłową spadły przeciętnie o 20,5%. Największe spadki zostały zanotowane w I połowie roku. W przeciągu pierwszych sześciu miesięcy ceny spadły przeciętne od 11 do 18,5%. Największe spadki zostały odnotowane na Śląsku (do 43% niższe ceny w przypadku relatywnie słabiej zlokalizowanych terenów) oraz w okolicach Łodzi, gdzie ceny ofertowe były o jedną czwartą niższe niż pół roku wcześniej. W drugiej połowie roku przeciętny spadek cen wynosił 6,5%. Po raz kolejny największe obniżki dotyczyły okolic Łodzi (ceny min. obniżyły się do 33%). W wielu miastach ceny pozostały na niezmienionym poziomie np. w Trójmieście oraz Poznaniu.

fot. mat. prasowe

Zmiany w cenach gruntów pod zab. magazynową koniec 2008/koniec 2009

Zmiany w cenach gruntów pod zab. magazynową koniec 2008/koniec 2009

Pomimo rozwoju sieci dróg i autostrad oraz ogólnej poprawy infrastruktury w Polsce w 2010 roku Colliers International nie przewiduje znacznego ożywienia sprzedaży terenów pod działalność logistyczną. Jest to efekt olbrzymich zasobów terenów posiadanych przez deweloperów, na których w najbliższych latach może zostać wybudowanych ponad 5 mln. mkw. Prawdopodobnie grunty pod powierzchnie magazynowe powrócą do kręgu zainteresowań inwestorów na początku 2011 roku.
Prognozy

W najbliższych miesiącach eksperci z Colliers International nie przewidują gwałtownych zmian cen ofertowych. Rynek nieruchomości gruntowych ustabilizował się. W pierwszej połowie 2010 roku pojawią się prawdopodobnie informacje o szczęśliwcach, którzy nabyli atrakcyjne grunty po relatywnie niskich cenach. Nie należy się jednak spodziewać zbyt dużej liczby transakcji, ponieważ inwestorzy posiadają w swoich portfelach wiele nie rozpoczętych projektów i w pierwszej kolejności na nich skupią swoją uwagę. Przy podejmowaniu decyzji o zakupach inwestorzy będą zwracali większa uwagę na lokalizację, cenę oraz możliwość wchłonięcia podaży danej powierzchni przez lokalny rynek. Przyjmując te założenia, deweloperzy skupią swoją uwagę na większych miastach a w nich na mniejszych projektach lub tych dużych, lecz podzielonych na kilka etapów. Chociaż minęły już czasy, kiedy stopy zwrotu z inwestycji nierzadko sięgały kilkudziesięciu a nawet więcej procent, to nadal na rynku można zaleźć bardzo atrakcyjne projekty - podsumowują eksperci.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: