Rynek mieszkaniowy w Polsce IV kw. 2009
2010-01-28 11:15
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2010
Warszawa
fot. mat. prasowe
Udział poszczególnych dzielnic Warszawy w ofercie rynku wtórnego
Średnia ofertowa cena 1 m2 mieszkań wystawianych na warszawskim wtórnym rynku nieruchomości była w IV kwartale 2009 r. minimalnie niższa niż kwartał wcześniej i wyniosła 9 129 zł/m2. Za spadek cen odpowiadał „stary” rynek wtórny, gdyż na „nowym” średnia cena pozostała na niezmienionym poziomie.
Analiza poziomu średnich cen w poszczególnych dzielnicach stolicy potwierdza przewagę tej tendencji. Jedynie w Wesołej zanotowano wzrost średniej ceny 1 m2 ofert „starego” rynku wtórnego, choć okazał się on znikomy (0,5%). Do najsilniejszego spadku cen doszło w wypadku Wilanowa (3,3%). Na „nowym” rynku wtórnym doszło z kolei do wzrostów ceny średniej w części dzielnic. Największe z nich wystąpiły na Pradze Północ (2,1%), w Wilanowie (1,2%) oraz na Mokotowie (0,9%).
Badając łącznie rynek wtórny (a więc wszystkie oferty na „nowym” i „starym” rynku wtórnym oraz oferty, w wypadku których nie podano roku powstania budynku), można zauważyć, iż ceny ofertowe w porównaniu do poprzedniego kwartału spadły we wszystkich dzielnicach. Najsilniejsze spadki pojawiły się w dzielnicach Ursus (1,9%) i Włochy (1,8%).
W raporcie czytamy, iż wciąż niemal 70% mieszkań oferowanych na warszawskim rynku wtórnym mieści się w przedziale cenowym 6-10 tys. zł/m2. Jednak w porównaniu do poprzedniego kwartału udział ten zmniejszył się nieco na korzyść niższych przedziałów cenowych. O 1 p.p. wzrósł udział ofert mieszkań o cenach mieszczących się w przedziale 4-6 tys. zł/m2. Pojawiły się również nieliczne oferty poniżej 4 tys. zł/m2, które stanowiły wprawdzie znikomą część (0,4% całości oferty), ale jeszcze kwartał temu nie osiągały one nawet 0,1%.
fot. mat. prasowe
Warszawa – Średnie ceny mieszkań i średnie pow. w zależności od liczby pokoi
Średnia powierzchnia oferowanych kawalerek zmniejszyła się w odniesieniu do III kwartału 2009 r. o 1 m2 – wyniosła ona 32 m2. Kawalerki pozostają też w dalszym ciągu mieszkaniami, w których 1 m2 okazuje się najdroższy. Na drugim miejscu pod względem ceny m2 plasują się mieszkania 4-pokojowe, wśród których łatwo znaleźć apartamenty. Jedynie w wypadku mieszkań 3-pokojowych średnia cena nie przekroczyła 9 tys. zł/m2. Przeciętne ceny całkowite również obniżyły się w stosunku do wcześniejszego kwartału – wyjątek stanowiły tu mieszkania 2-pokojowe, których średnia cena całkowita wzrosła o ok. 1,5 tys. zł.
Kraków
W IV kwartale 2009 r. za pośrednictwem portalu Gratka.pl zgłoszono i zaktualizowano ponad 19,6 tys. ofert sprzedaży mieszkań na krakowskim rynku wtórnym. Minimalny udział ofert dotyczących mieszkań w nowych budynkach (wybudowanych nie wcześniej niż w 1999 r.) wyniósł 40%.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl