Rynek mieszkaniowy w Polsce IV kw. 2009
2010-01-28 11:15
Przeczytaj także: Rynek mieszkaniowy w Polsce III kw. 2010
W stosunku do poprzedniego kwartału średnia cena mieszkań wystawionych do sprzedaży na terenie Łodzi zmniejszyła się o 1% i wyniosła 4 535 zł/m2. Na taki wynik w dużej mierze zapracowała średnia cena 1 m2 lokali na „nowym” rynku wtórnym, która spadła o 2,5%.
W Łodzi ponad 90% oferowanych mieszkań nie kosztuje więcej niż 9 tys. zł/m2. Ponad połowa sprzedających oczekuje za swoją nieruchomość kwoty w granicach 4-6 tys. zł/m2.
Z raportu wynika, iż za wyjątkiem mieszkań 2-pokojowych zmniejszyły się średnie metraże oferowanych mieszkań. Najbardziej widoczna zmiana zaszła w przypadku mieszkań 3-pokojowych, których średnia powierzchnia zmniejszyła się w IV kwartale 2009 r. o 2 m2 do poziomu 69 m2. Wzrost średniej ceny 1 m2 odnotowano jedynie w przypadku kawalerek (1,4%). Pozostałe rodzaje mieszkań potaniały na 1 m2 od 0,6% w wypadku mieszkań 2- i 4-pokojowych do 1,8% w wypadku mieszkań 3-pokojowych.
Katowice
W ostatnim kwartale 2009 r. zgłoszono i zaktualizowano ponad 2,1 tys. ogłoszeń dotyczących mieszkań na rynku wtórnym w Katowicach, z czego niecałe 11% dotyczyło lokali usytuowanych w budynkach nie starszych niż 10 lat.
fot. mat. prasowe
Katowice - Średnia cena mieszkań
Ponad 92% ofert kupna mieszkań na katowickim rynku wtórnym nie przekracza poziomu 6 tys. zł/m2. W stosunku do poprzedniego kwartału nastąpiły pewne zmiany udziałów mieszkań w dwóch najczęściej spotykanych na lokalnym rynku przedziałach cenowych. O ok. 4,5 p.p. zmniejszył się udział lokali mieszczących się w przedziale 2-4 tys. zł/m2, z kolei udział mieszkań zakwalifikowanych do wyższego przedziału cenowego (4-6 tys. zł/m2) zwiększył się o blisko 4 p.p.
W stosunku do II kwartału 2009 r. o 1 m2 zmniejszyły się średnie powierzchnie oferowanych mieszkań. Dotychczasowy poziom został utrzymany jedynie w wypadku mieszkań 3-pokojowych, dla których średnia powierzchnia wynosi wciąż 68 m2. Wszystkich mieszkań dotyczył natomiast wzrost średniej ceny za 1 m2. Poziom ten zwiększył się o ponad 2% w wypadku większych mieszkań, a więc 3- i 4-pokojowych. Ceny mniejszych lokali, czyli kawalerek i mieszkań 2-pokojowych także wzrosły, ale tylko o 1,5%.
Szczecin
Liczba ofert zgłoszonych bądź zaktualizowanych w ciągu IV kwartału 2009 r. dotycząca szczecińskiego wtórnego rynku nieruchomości liczyła ponad 8,3 tys. ogłoszeń, z czego co piąte oferowane mieszkanie liczyło mniej niż 10 lat.
Średnia cena mieszkań oferowanych na szczecińskim rynku wtórnym po raz kolejny z rzędu odnotowała niższą wartość niż kwartał wcześniej. Spadek był jednak niewielki (1,3%) i w równym stopniu dotyczył mieszkań na „nowym” i „starym” rynku wtórnym.
W raporcie czytamy, iż tak jak w poprzednich kwartałach na szczecińskim rynku wtórnym zdecydowanie dominują oferty w granicach 4-6 tys. zł/m2. Stanowią one bowiem ponad ¾ całej oferty. O około 2 p.p.w porównaniu do III kwartału 2009 r. zwiększył się udział ofert tańszych (2-4 tys. zł/m2), o podobną wielkość zmniejszył się natomiast udział mieszkań droższych (6-8 tys. zł/m2).
Przeczytaj także:
Rynek mieszkaniowy w Polsce VIII 2010
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
rynek nieruchomości, nieruchomości, ceny mieszkań, rynek mieszkaniowy, rynek wynajmu, rynek wtórny mieszkań, rynek mieszkań