Rynek domów w IV kw. 2009
2010-01-29 10:46
Zmiana średnich cen domów jednorodzinnych w Warszawie i aglomeracji warszawskiej (II-IV kw. 2009 r.; © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek domów w III kw. 2010
Rynek domówW raporcie czytamy, że o ile na obszarach otaczających centralne miasta poszczególnych aglomeracji przeważały tendencje wzrostowe, o tyle na rynkach tych miast sytuacja była już bardziej zróżnicowana. Na wyróżnienie zasługuje cała aglomeracja katowicka, gdzie w porównaniu do II kwartału 2009 r. zarówno w mieście centralnym, jak i w okolicznych miejscowościach, odnotowano wyższe ceny w niemal wszystkich badanych kategoriach. Uwagę zwraca również postępujący wzrost udziału domów o zabudowie szeregowej w całości oferty na każdym z badanych rynków.
Analiza rynku wtórnego domów jednorodzinnych firmy Emmerson SA i portalu Gratka.pl została przeprowadzona dla:
- budynków w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i wolnostojącej;
- budynków o metrażach w przedziałach: do 150 m2, 150-220 m2, 220-300 m2;
- 10 największych miast Polski (Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Łódź, Katowice, Szczecin);
- 8 największych aglomeracji Polski (warszawska, krakowska, wrocławska, poznańska, trójmiejska, łódzka, katowicka, szczecińska).
Zdecydowanie najdroższe domy oferowane na terenie aglomeracji warszawskiej znajdują się w lewobrzeżnej części Warszawy. Na drugim biegunie plasują się budynki zlokalizowane w prawobrzeżnej części aglomeracji. Wprawdzie średnie ceny domów oferowanych w poszczególnych rejonach aglomeracji ulegają ciągłym wahaniom, jednak duże różnice w atrakcyjności analizowanych obszarów sprawiają, iż ich hierarchia cenowa nie zmienia się.
fot. mat. prasowe
Zmiana średnich cen domów jednorodzinnych w Warszawie i aglomeracji warszawskiej (II-IV kw. 2009 r.;
Domy w zabudowie bliźniaczej oferowane na terenie Warszawy w IV kwartale 2009 r. nie osiągnęły poziomów cenowych sprzed 6 miesięcy. Największy spadek średniej ceny (w wysokości 7%) miał miejsce w wypadku domów o powierzchni 220-300 m2. Tymczasem w prawobrzeżnej części aglomeracji średni poziom cen domów w zabudowie bliźniaczej wzrósł o ok. 4,5%. W lewobrzeżnej części aglomeracji zdrożały najmniejsze bliźniaki (do 150 m2), a te o większych metrażach minimalnie staniały.
Analizując poziom cen domów wolnostojących, można zauważyć silny spadek w lewobrzeżnej Warszawie. W wypadku domów do 150 m2 był on w skali 6 miesięcy nawet kilkunastoprocentowy (13,6%), a dla domów o powierzchni od 150-220 m2 niewiele lepszy, bo w wysokości niemal 10%. Duże spadki stanowiły efekt wcześniejszych rekordowych cen oczekiwanych przez osoby sprzedające tam domy wolnostojące. Podobna sytuacja miała miejsce w wypadku tego rodzaju domów zlokalizowanych w lewobrzeżnej, droższej części aglomeracji. Średnia cena budynku o powierzchni 220-300 m2 spadła tam bowiem o 7%. Z drugiej strony w tańszej, prawobrzeżnej części aglomeracji odnotowano ok. 3% wzrost średniej ceny oferowanych tam domów wolnostojących.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl