"Polski rynek działek i gruntów. Raport. IV kwartał 2009 r." jest kolejnym wspólnym raportem Emmerson S.A. oraz Gratka.pl sp. z o.o. Stanowi on analizę danych ofertowych dotyczących rynku działek budowlanych. Wynika z niego, że w II półroczu 2009 r. ceny nieruchomości gruntowych na większości najbardziej rozwiniętych rynków największych aglomeracji pozostawały w trendzie spadkowym.
Przeczytaj także:
Grunty inwestycyjne w Polsce 2009
Rynek gruntów
W raporcie czytamy, iż najwyższe ceny gruntów budowlanych pozostają naturalnie domeną Warszawy, gdzie za 1 ar w IV kwartale 2009 r. trzeba było zapłacić średnio ponad 83 tys. zł. W porównaniu z końcem I półrocza średnia cena zmalała tam o blisko 11%, a więc widać już spowolnienie dynamiki spadku poziomu cen, choć nadal pozostaje ona znacząca. W grupie pozostałych największych miast Polski najwyższy średni poziom cen odnotowano w Poznaniu, który wyprzedził wcześniejszego wicelidera – Trójmiasto. Średnia cena oczekiwana przez sprzedających grunty budowlane w stolicy Wielkopolski wynosiła 51,4 tys. zł/ar. W Trójmieście analogiczna cena równała się 50,6 tys. zł/ar. Na kolejnych miejscach uplasowały się Kraków i Wrocław – odpowiednio 45,2 tys. zł/ar oraz 43 tys. zł/ar. W Katowicach średnia cena przekraczała 30 tys. zł/ar, natomiast najniższe poziomy cenowe w IV kwartale 2009 r. osiągnęły grunty w Łodzi (28 tys. zł/ar) i Szczecinie (25,5 tys. zł/ar). W stosunku do I półrocza 2009 r. wśród rynków największych miast Polski jedynie ceny w Katowicach i Szczecinie utrzymały w miarę porównywalny poziom. W pozostałych badanych miastach w ciągu 6 miesięcy spadły one od 2,4% w Poznaniu do blisko 13% we Wrocławiu.
Warszawa
Grunty budowlane w lewobrzeżnej części Warszawy były w IV kwartale 2009 r. droższe średnio o blisko 65% od tych oferowanych po prawej stronie Wisły. Silniejszy spadek cen gruntów wystawionych do sprzedaży w II półroczu 2009 r. dotknął w znacznie większym stopniu właśnie tę droższą część stolicy. Po kilkunastoprocentowym spadku poziomu średniej ceny 1 ar działki budowlanej w lewobrzeżnej części Warszawy kosztował niecałe 103 tys. zł. Grunty po prawej stronie Wisły w końcówce roku 2009 wyceniane były średnio o ok. 5% taniej w stosunku do końca I półrocza, czyli na poziomie 71,4 tys. zł/ar. Warto dodać, iż w całości oferty zdecydowanie przeważają grunty budowlane znajdujące się właśnie w tańszej, prawobrzeżnej części stolicy.
Z badania wynika, iż ceny nieruchomości gruntowych nie tylko w stolicy, ale również w całej aglomeracji warszawskiej pozostają silnie zróżnicowane ze względu na lokalizację na danym brzegu Wisły. W najbardziej popularnych miejscowościach lewobrzeżnej części aglomeracji ceny oferowanych działek kształtowały się w badanym okresie w widełkach 20,7-56,9 tys. zł/ar. W odniesieniu do sytuacji sprzed pół roku ceny w większości miejscowości po tej stronie Wisły spadły, a największe – wynoszące 5% – spadki odnotowano w najdroższych do tej pory lokalizacjach. W tańszych rejonach (Grodzisk Mazowiecki, Nadarzyn) ceny gruntów budowlanych w IV kwartale 2009 r. okazały się nawet wyższe (o 1,5%) niż 6 miesięcy wcześniej.