Przeczytaj także:
Grunty inwestycyjne w Polsce 2009
Trójmiasto
W raporcie czytamy, iż w IV kwartale 2009 r. średnia cena działek budowlanych w Gdańsku wyniosła 45,6 tys. zł/ar. W Gdyni osiągnęła ona jeszcze wyższy poziom – 58,9 tys. zł/ar. W najbardziej atrakcyjnych miejscach Sopotu ceny nielicznych działek oferowanych do sprzedaży przekraczały natomiast granicę 130 tys. zł/ar. W okolicach Trójmiasta oferowane do sprzedaży grunty budowlane kosztują średnio 16,1 tys. zł/ar, przy czym ceny zawyżają najdroższe grunty budowlane położone w atrakcyjnych lokalizacjach blisko morza. W II półroczu 2009 r. na terenie aglomeracji trójmiejskiej obserwowano tendencję spadkową dotyczącą cen działek. Najbardziej stabilnie prezentował się w tym czasie Gdańsk, w którym doszło do spadku wynoszącego niecałe 2%, co na tle kilkunastoprocentowych zniżek odnotowanych w Gdyni oraz w mniejszych miejscowościach wchodzących w skład aglomeracji trójmiejskiej można uznać za dobry wynik.
Poznań
Stolica Wielkopolski w IV kwartale 2009 r. była tym miastem, gdzie średnia cena gruntów budowlanych należała do najwyższych w kraju. Wprawdzie w końcówce 2009 r. średnia cena ofertowa dotycząca sprzedaży działek budowlanych w obrębie Poznania nieco spadła (o 2,4%), ale w porównaniu do innych miast spadek był na tyle niewielki, że pozwolił wyprzedzić dotychczasowego wicelidera pod względem wysokości cen (Trójmiasto – choć w samej Gdyni, wydzielonej z aglomeracji, ceny pozostają jednak wyższe niż w stolicy Wielkopolski) i zająć drugie miejsce za Warszawą. O tym, że poznaniacy chętnie wyprowadzają się za miasto, generując tym samym duży popyt na grunty budowlane wokół Poznania, świadczą bardzo wysokie, ustępujące jedynie miejscowościom z aglomeracji warszawskiej, średnie ceny działek podmiejskich. W dodatku w II półroczu 2009 r. wspomniane ceny w miejscowościach otaczających Poznań nie tylko nie spadły, ale jeszcze wzrosły (o 2,4%).
Katowice
Na koniec IV kwartału 2009 r. w Katowicach za 1 ar gruntu budowlanego trzeba było zapłacić ponad 30,4 tys. zł, co oznacza iż w porównaniu do poziomu cen odnotowanego sześć miesięcy temu możemy mówić o utrzymaniu dotychczasowego trendu, a nawet o delikatnym wzroście. Grunty budowlane oferowane na terenie pozostałych miejscowości aglomeracji nie uchroniły się jednak przed spadkami, które wyniosły ok. 8%.