eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozyWtórny rynek nieruchomości I 2010

Wtórny rynek nieruchomości I 2010

2010-02-05 12:28

Wtórny rynek nieruchomości I 2010

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Styczeń jest kolejnym miesiącem, w którym zmiany cen na rynku nieruchomości są niewielkie, można jednak obserwować dalsze objawy ożywienia. Średnia zmiana ceny, w styczniu w porównaniu z grudniem, dla 8 najdroższych polskich aglomeracji, wynosi 0,4%. Jest ona wyższa niż w grudniu 2009, kiedy ten sam wskaźnik uzyskał poziom 0,2% - wynika z raportu portalu Szybko.pl i Expandera.

Przeczytaj także: Region CEE: rynek nieruchomości III kw. 2009

W raporcie czytamy, że na większości rynków lokalnych średnie ceny ofertowe nieznacznie wzrosły: we Wrocławiu i Gdańsku o 1,6%, w Sopocie i Poznaniu o 1%. Niewielkie obniżki miały miejsce w Warszawie i Krakowie.

Dane z ostatnich 3 miesięcy również potwierdzają stabilność cen. Wahania w tym okresie były nieznaczne i zamykały się pomiędzy -1,4% a +1,6%. Zdaniem Szybko.pl w najbliższych miesiącach nie nastąpią znaczne zmiany cenowe, choć pozytywne prognozy gospodarcze i stopniowe liberalizowanie polityki kredytowej przez banki, pozwalają mieć nadzieję na ożywienie popytu na nieruchomości.

STRUKTURA PODAŻY

Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań, Gdańsk, Gdynia, Sopot

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)

W ofercie na rynku wtórnym dominują mieszkania 2- i 3-pokojowe, które stanowią odpowiednio 42% i 33,5% wszystkich ogłoszeń. Kawalerek jest nieco ponad 13%, mieszkań 4-pokojowych 9,4%, a 5-pokojowych i większych 1,6%. Najtańsze kawalerki można znaleźć w Gdańsku i Poznaniu, gdzie ceny zaczynają się od 5 400 złotych za metr. W Krakowie i Gdyni najniższe ceny to 5 500 za metr, we Wrocławiu od 6 500 złotych a w Warszawie 7 000 złotych. W przypadku mieszkań dwupokojowych minimalne ceny są o kilkaset złotych niższe. Najtaniej jest w Poznaniu, gdzie można znaleźć oferty za 4 600 złotych za metr i w Gdańsku, gdzie ceny zaczynają się od 4 800. Najdroższe są Warszawa z najniższymi cenami rzędu 6 800 złotych i Wrocław od 6 500 za metr.

W chwili obecnej na rynku wtórnym łatwo o zakup mieszkań nowych i budowanych po 90-tym roku. 30,5% ofert to mieszkania wybudowane od 2010 roku, a kolejne 15,7% powstało w latach 1991-2000. Dla porównania mieszkania budowane przez 20 lat (od 1970 do 1990), przede wszystkim w technologii wielkiej płyty, stanowią 31% wszystkich ofert wystawionych na sprzedaż.

Łódź, Lublin, Szczecin, Toruń, Opole, Olsztyn, Białystok, Katowice

fot. mat. prasowe

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych polskich miastach (zł)

W sześciu na osiem miast wojewódzkich, w których cena jest niższa niż 5 000 złotych za metr, w styczniu ceny ofertowe wzrosły. Średni wzrost cen ofertowych wynosi 1,2%. W porównaniu z grudniem 2009 ceny są wyższe o 20 do nawet 110 złotych na metrze kwadratowym. Najbardziej wzrosła średnia cena ofertowa w Łodzi, najmniejszy wzrost dotyczył Białegostoku, w Toruniu cena nie zmieniła się, a w Opolu spadła o 20 złotych. W trzech lokalizacjach: w Łodzi, Lublinie i Opolu cena obecnie jest wyższa o 2,4% do 3% niż przed rokiem.

W tej grupie miast najtaniej można kupić mieszkanie w Katowicach i Łodzi. Ceny kawalerek w Katowicach rozpoczynają się już od 3 200 złotych za metr. Metr mieszkania jednopokojowego w Łodzi jest dwa razy tańszy niż najtańsza oferta w Warszawie. Najdroższy w tej klasyfikacji jest Szczecin, gdzie najniższa cena metra oferowanej kawalerki wynosi 5 200 złotych.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: