Wtórny rynek nieruchomości I 2010
2010-02-05 12:28
Przeczytaj także: Region CEE: rynek nieruchomości III kw. 2009
POLSKA POWIATOWA – CENY NA LOKALNYCH RYNKACH NIERUCHOMOŚCI
fot. mat. prasowe
Udział poszczególnych województw w całości zasobów mieszkaniowych w Polsce
ŚREDNIE CENY OFERTOWE MIESZKAŃ W POWIATACH
Średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Polsce liczona na podstawie próby 100 powiatów wynosi 4 020 złotych. Rozpiętość cenowa jest jednak bardzo duża. Mieszkania, w powiecie żagańskim (woj. lubuskie), ze średnią ceną 2 000 złotych za metr są ponad pięciokrotnie tańsze od najdroższych lokalizacji: czyli powiatu tatrzańskiego (10 290) i Sopotu (10 050). Drugi w rankingu najniższych cen, powiat żarski, leży również na terenie województwa lubuskiego i średnia cena mieszkania tam zlokalizowanego to 2 200 złotych za metr. W 19 na 100 polskich powiatów średnie ceny utrzymują się na poziomie poniżej 3 000 złotych za metr. Miasta z najniższymi średnimi cenami mieszkań to: Bytom 2 470 złotych za metr, Grudziądz 2 560 i Rybnik 2 722.
Najwyższe średnie ceny osiągają mieszkania w dwóch sztandarowych, polskich kurortach: Sopocie i Zakopanem. Jest to rezultat ogromnej popularności tych miejsc i jednocześnie niewielkiej liczby dostępnych mieszkań. W Sopocie jest ich zaledwie około 18 tysięcy, a w powiecie tatrzańskim nieco ponad 22 tysiące. Dla porównania w Gdyni jest około 100 tysięcy mieszkań, w Gdańsku ponad 180 tysięcy. W czołówce najdroższych polskich powiatów znajdują się poza dużymi miastami dwa powiaty podwarszawskie: powiat piaseczyński oraz pruszkowski, z cenami 6 232 i 5 936 złotych za metr.
Na terenie poszczególnych województw mamy najczęściej do czynienia ze znacznymi dysproporcjami pomiędzy średnią ceną w stolicy województwa i w pozostałych powiatach. Największe dysproporcje występują w województwie mazowieckim, gdzie różnica w cenie między powiatem mławskim i Warszawą jest niemal trzykrotna. Podobnie jest w województwach małopolskim, wielkopolskim i dolnośląskim, gdzie ceny w najdroższych powiatach są dwa i pół raza wyższe niż w pozostałych powiatach. Poziom cen jest stosunkowo wyrównany w łódzkim, podkarpackim, podlaskim i śląskim.
1 2
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl