Świat: wydarzenia tygodnia 6/2010
2010-02-06 22:55
Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 5/2010
- Według MOP liczba bezrobotnych osiągnęła poziom 212 mln. Wśród starszych pracowników bezrobocie jest na poziomie 5,2%, a wśród młodych wynosi ok 13,4%. Według danych tego raportu, to ponad 630 mln osób (czyli średnio co piąty) zarabiał 1,25 USD/dziennie, a prawie 1,2 mln.
- Kolejna wojna UE z USA na forum WTO. Unia domaga się nałożenia na USA sankcji w wysokości 311 mln USD rocznie za nieuczciwe praktyki handlowe, w wyniku czego stosowane są takie kalkulacje ceł na towary w efekcie czego są one sprzedawane po cenach dumpingowych. Podobny pozew do WTO złożył też Wietnam. WTO pozwala krajom członkowskim wprowadzać dodatkowe cła na te dobra, których eksportowe ceny są dumpingowe i narusza to interes kraju importującego dane towary.
- W grudniu 2009 roku bezrobocie w USA było na poziomie 10%. W styczniu spadło ono o 0,3 pkt. Proc. do 9,7%.
- Chińskie banki udzieliły w 2009 roku pożyczek na rekordową kwotę 1,4 bln USD. Ich celem było udzielenie pomocy firmom w czasie globalnego kryzysu finansowego. Jednak ostatnio rośnie liczba zagrożonych kredytów. Pekin zdecydował się zaostrzyć kontrolę przyznawania kredytów, by zmniejszyć ryzyko wzrostu inflacji. Dużą część pożyczek została skierowana na spekulacje giełdowe i na rynku nieruchomościowym.
- Hiszpania jest jedynym krajem, który dotąd nie wyszedł z recesji. W IV kwartale gospodarka tego kraju zmalała o 0,1% kw/kw. W całym 2009 roky hiszpański PKB zmalał o 3,6% r/r, a ceny nieruchomości o 12% r/r.
- Konsorcjum zdominowane przez rosyjski koncern naftowy Łukoil (56,25% udziałów), podpisało umowę na eksploatację złoża naftowego Zachodnia Kurna-2 na południu Iraku. Partnerami Łukoilu są norweski koncern StatoilHydro (18,75%) oraz iracka firma North Oil Company (25%). Umowa jest podpisana na 20 lat, zobowiązuje konsorcjum do produkcji 1,8 miliona baryłek ropy dziennie, a zasoby złoża Zachodnia Kurna-2 ocenia się na 12,8 miliarda baryłek. W końcu ubiegłego roku przetarg na eksploatację wielkich irackich złóż ropy Zachodnia Kurna 1 wygrał amerykański Exxon Mobil z brytyjsko-holenderskim Shellem. W sumie Irak sprzedał już 10 koncesji na eksploatację swoich złóż naftowych, co ma zapewnić produkcję 4,7 mln baryłek ropy dziennie. Irak ma zasoby szacowane na 115 mld baryłek i są to trzecie co do wielkości zasoby na świecie (po Arabii Saudyjskiej i Iranie).
- Europejski Airbus wygrał w 2009 roku rywalizację z Boeingiem. Airbus wyprodukował 498 samolotów, a Boeing 481. Airbus w 2009 r. otrzymał zamówienia netto (po uwzględnieniu wycofanych zamówień) na 271 samolotów, a Boeing na 141 maszyn....
- USA zamierzają sprzedać Taiwanowi sprzęt wojskowy za 6,4 mld USD. W tej sytuacji Chiny zapowiedziały sankcje wobec firm, które wezmą udział w tych transakcjach.
- Bank of America oraz dwaj jego byli szefowie zostali oskarżeni o dezinformację co do sytuacji banku aby otrzymać wielomiliardową rządową pomoc (z programu TARP) w tym, na sfinansowanie fuzji z Merill Lynch.
Komentarz do wydarzeń gospodarczych
KOLEJNY JUŻ RAZ O ŚWIATOWEJ BIEDZIE, czyli NIE ZAPOMINAJMY O WARTOŚCIACH...
Impulsem, który dziś skłonił mnie do podjęcia w tym mikrokomentarzu problemu światowej biedy był fragment dyskusji, która miała miejsce w trakcie ostatniego wykładu, jaki miałem w Krakowie. Wykład był częścią seminarium dotyczącego kluczowej dziś problematyki - gospodarki opartej na wiedzy, w tym gospodarowania wartościami intelektualnymi. Jednak w pewnym momencie dyskusja zboczyła z głównego nurtu na problem obecności uniwersalnych wartości w działalności biznesowej. Przebieg dyskusji skłonił mnie do rozwinięcia pewnego jej fragmentu i zaprezentowania w tym miejscu swoich poglądów...
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że realia współczesnego świata w wielu obszarach zdecydowanie różnią się od naszych wyobrażeń o nim i tego, jak ten świat sami postrzegamy, spoglądając nań z własnej pozycji społecznej. Od kilku już lat w GE co jakiś czas zwracamy uwagę na problem biedy i jej różnorakich konsekwencji. Pisząc o tym współczesnym problemie nr 1 świata na ogół nie do końca słusznie lokalizujemy te problemy w krajach położonych daleko od nas. Jest bowiem faktem, że bieda jest także w naszym kraju. Nie jest też żadnym odkryciem teza, że najczęściej bieda rodzi biedę, że często ubóstwo jest przekazywane następnym pokoleniom nieomal w genach.
Świat i społeczeństwo zatomizowało się w swoich marzeniach i bieżących celach. W społeczeństwach, w których bieda nie jest dziś dominującym problemem społecznym wytworzyła się specyficzna sytuacja, w której pochylanie się ze współczuciem nad ubóstwem i biednymi, mówienie z troską o tym nieszczęściu, deklaracje i zobowiązania pomocowe (nie zawsze dotrzymywane) traktujemy jako rozgrzeszenie z obowiązku ogólnoświatowego społecznego solidaryzmu...
... Mam w pamięci ciekawy film dokumentalny dot. przebiegu jednej z konferencji ONZ-owskich poświęconych światowej biedzie. Miała ona miejsce w RPA. Operator pokazał w jak luksusowych warunkach kilkuset przedstawicieli krajów z całego świata dyskutuje o biedzie. Potem kamera ulokowana na wyższych kondygnacjach hotelu pokazała w oddali dziesiątki tysięcy współczesnych szałasów z kawałków blachy i tektury, gdzie w krytycznych warunkach żyją ludzie. W końcówce tego filmu autor zaprezentował wyliczankę, z której wynikało ile kosztowało to światowe spotkanie na tle kalkulacji, a ile trzeba zainwestować w wykonanie zwykłej instalacji zapewniającej bieżącą wodę do tej dzielnicy nędzy... Końcowe ujęcie pokazywało jak metalowe zapory i kordony policji oddzielają obdartych, chcących wykrzyczeć swoje nieszczęście demonstrantów, od tych, którzy radzą nad ich niedolą...
Uważam, że mówiąc o tym, co decyduje dziś o tempie światowego rozwoju nie powinniśmy zapominać o tych, którzy są na najniższych szczeblach drabiny społecznej, których sytuację określają hasła: bezrobocie, bieda, choroby, a mówiąc ogólnie – beznadzieja!
MOP opublikował kolejny już raport pt. "Tendencje na światowym rynku pracy". Wynika z niego, że w 2009 r liczba bezrobotnych osiągnęła poziom 212 mln, a bezrobocie najsilniej uderzyło w młodych ludzi, wśród których stopa bezrobocia wyniosła 13,4 %. Jeśli chodzi o region świata, w którym bezrobocie dotknęło najbardziej ludzi to są to kraje południowej i południowo-wschodniej Azji oraz Afryki subsaharyjskiej. Według danych tego raportu, to ponad 630 mln osób (czyli średnio co piąty) zarabiał 1,25 USD/dziennie, a prawie 1,2 mln zarabia mniej niż 2 USD dziennie. Biorąc pod uwagę te liczby i obecną wartość dolara można powiedzieć, że ostatni kryzys zniszczył wieloletnie starania, w wyniku których liczbę ludzi żyjących poniżej granicy ubóstwa było mniej o ok. 200 mln osób. Ten sam raport informuje jak szybki jest wzrost liczby osób pracujących w szarej strefie (nawet w krajach rozwiniętych takich jak USA i w UE).
Prognozy dla światowej gospodarki nie są najlepsze. Co prawda są sygnały wskazujące na jej wyjście z recesji, jednak w opiniach ludzi biznesu brak jest podstaw do opinii, że świat powrócił do fazy szybkiego wzrostu. Dlatego trudno jest spodziewać się szybkiego wzrostu liczby miejsc pracy i zwiększenia wydatków na działania umożliwiające biednym krajom stworzenie lepszych warunków dla rozwoju gospodarczego, edukacji, czy ochrony zdrowia.
Eksperci uważają, że pomimo ożywienia w światowej gospodarce bezrobocie będzie nadal wysokie. W ich ocenie należy nawet liczyć się z możliwością wzrostu bezrobocia np. w UE ma ono wzrosnąć o ok. 3 pkt. proc. Niewielki wpływ na poziom bezrobocia będzie miał budzący się wzrost gospodarczy, bo analizy wskazują, że w pierwszej kolejności firmy będą starały się podnieść wydajność pracy i stopień wykorzystania posiadanego potencjału...
Przeczytaj także:
Świat: wydarzenia tygodnia 49/2019
oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy