Ceny transakcyjne nieruchomości I 2010
2010-02-08 12:38
Przeczytaj także: Ceny transakcyjne nieruchomości XII 2009
Z miesiąca na miesiąc zmniejsza się też różnica między cenami ofertowym a transakcyjnymi, obrazująca skłonność sprzedających do obniżania cen. W styczniu było to średnio 3,3 proc. Pojawiają się też sygnały świadczące o tym, że rynek pierwotny dźwiga się z zapaści. W grudniu, drugi miesiąc z rzędu rosła liczba nowych inwestycji mieszkaniowych. Wyhamowuje też tendencja spadkowa w obrębie pozwoleń na budowę. Ze względu na znaczne ograniczenie projektów inwestycyjnych w 2009 roku, w drugiej połowie tego roku odczuwalne mogą być problemy z podażą gotowych mieszkań na rynku pierwotnym.
Mimo tych pozytywnych sygnałów znakiem czasu jest zmniejszająca się przeciętna powierzchnia mieszkań oddawanych do użytku. Lokale oddane w 2009 roku były średnio o 2 m2 mniejsze niż te, które trafiły na rynek rok wcześniej. Aż 76 proc. badanych poszukuje obecnie mieszkań maksymalnie 2-pokojowych. Ze względu na wciąż rygorystyczne – mimo pozytywnych zmian, jakie zaszły na przełomie roku – warunki udzielania kredytów, najbardziej poszukiwane są małe mieszkania z dużą liczbą pomieszczeń, np. 2-pokojowe o powierzchni 35-40 m2.
Jak obliczamy cenę metra kwadratowego?
Począwszy od sierpnia 2009 roku ceny transakcyjne metra kwadratowego w danym miesiącu obliczamy na podstawie transakcji przeprowadzonych w okresie ostatnich trzech miesięcy. Czyli przykładowo dla marca będzie to: marzec, luty i styczeń. Dla każdego miasta wyznaczana jest mediana spośród transakcji dokonanych w trakcie danego miesiąca przez klientów Open Finance I Home Broker. Ostateczna cena powstaje z połączenia uzyskanych wyników, po uprzednim przyznaniu im różnych wag, według wzoru nr1:
Cena = (m1 * 0,5) + (m2 * 0,3) + (m3 * 0,2)
gdzie:
m1 to mediana ceny metra kwadratowego w ostatnim miesiącu kalendarzowym,
m2 to mediana ceny metra kwadratowego w miesiącu m1-1,
m3 to mediana ceny metra kwadratowego w miesiącu m1-2.
Jak obliczamy indeks?
Indeks cen mieszkań Open Finance jest publikowany co miesiąc, poczynając od sierpnia 2009 roku. Jego wartość początkowa – 1000 pkt – została wyznaczona wstecznie na grudzień 2007 roku. Indeks powstaje w oparciu o transakcje dokonane w 16 polskich miastach: Białymstoku, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie, Wrocławiu i Zielonej Górze. Obliczany jest według wzoru nr2:
fot. mat. prasowe
C1, C2, C3, C4...C16 to ceny metra kwadratowego mieszkania w poszczególnych miastach, obliczone na podstawie wzoru nr1,
l1, l2, l3, l4… l16 to liczba transakcji dokonanych w każdym z miast,
St to suma transakcji dokonanych we wszystkich miastach.
Przeczytaj także:
Wokół cen mieszkań narasta sceptycyzm
![Wokół cen mieszkań narasta sceptycyzm [© Ryusuke Komori - Fotolia.com] Wokół cen mieszkań narasta sceptycyzm](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-nieruchomosci/Wokol-cen-mieszkan-narasta-sceptycyzm-222952-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : E. Szweda, B. Waszczyk / Open Finance