Dzieci i zagrożenia internetowe
2010-02-14 00:41
Przeczytaj także: Urządzenia mobilne dziecka - przyjaciel czy wróg?
O czym należy pamiętać?
Wśród internautów wciąż pokutuje przekonanie, że dodatkowe aplikacje i moduły, takie jak integralny firewall czy webfilter, to zbędne dodatki. Klasyczny antywirus, który jest w stanie zabezpieczyć przed robakami, nie zagwarantuje bezpieczeństwa w przypadku np. ataku phishingowego. Równie często można spotkać się z sytuacją, gdy bazy sygnatur nie są aktualizowane przez 3 miesiące. W dobie popularyzacji zagrożeń internetowych, gdy wirtualne skanery takich organizacji jak AV-Test, czy Virus Bulletin, wyłapują co sekundę kilka próbek nowego malware, może okazać się, że antywirus jest po prostu nieskuteczny.
Co gorsza, nadal małą popularnością wśród użytkowników sieci cieszą się tak zwane pakiety zabezpieczające. Nawet jeżeli Internauta ma zainstalowanego antywirusa oraz panel firewall, to często moduły te nie są ze sobą kompatybilne. W takim przypadku skuteczność mechanizmów wykrywania spada o kilkanaście procent. W efekcie więcej nowych zagrożeń może ukryć się przed oprogramowaniem zabezpieczającym system i zainstalować się na komputerze niczego nie świadomej ofiary.
Coraz więcej ataków w sieci
Wykorzystywanie złośliwego oprogramowania w celu kradzieży danych czy popełniania oszust finansowych nie jest rzadkim zjawiskiem. Niemal każdego dnia media informują o nowych incydentach w sieci, które dla Internautów stanowią realne zagrożenie. Wzmożona aktywność cyberprzestępców obserwowana jest już od kilkunastu miesięcy również na polskim rynku. Jak wskazują wyniki analiz w roku 2010 wzrośnie liczba ataków na bankowość internetową, przeprowadzanych za pomocą konia trojańskiego Zeus. Równie często spotkać można fałszywe sklepy online oraz witryny doskonale udające popularne serwisy internetowe.
Osobną kategorię stanowią serwisy, które dedykowane są dla najmłodszych użytkowników sieci. W tym wypadku może okazać się, że dziecko zamiast na portal z grami online trafi na witrynę, która swoim przesłaniem przestraszy niejednego z dorosłych.
Jak prognozują eksperci, nie znikną także wykorzystywane do tej pory narzędzia, takie jak rozsyłanie programów szpiegujących, wiadomości SPAM, czy ataki na użytkowników portali społecznościowych. Wśród nich, na szczególna uwagę zasługuje Facebook, który zgromadził już 350 milionową społeczność Internautów. Platforma ta coraz chętniej wykorzystywana jest również przez firmy, które traktują serwis jako narzędzie komunikacji biznesowej, co stanowi oczywisty wabik dla żądnych łatwego zarobku cyberprzestępców. Jak alarmowali już specjaliści, złe praktyki związane z rozsyłaniem SPAMU przenoszą się również na popularne wśród polskiej młodzieży portale społecznościowe.
„Należy zdać sobie sprawę, że aplikacje internetowe nie są pozbawione wad. Luki w przeglądarkach, czy niewystarczające wykorzystywanie mechanizmów ograniczających rozprzestrzenianie się malware, to jedne z najczęstszych przyczyn zainfekowania systemu. Nadal słabą stroną mechanizmów bezpieczeństwa, jest również naturalna skłonność do nadmiernego ufania innym użytkownikom sieci. Należy pamiętać, że brak ostrożności w sieci pociąga za sobą poważne konsekwencje również w świecie realnym”komentuje na zakończenie" - mówi Tomasz Zamarlik.
Przeczytaj także:
8 kroków do bezpieczeństwa dziecka w sieci
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zagrożenia internetowe, dzieci w internecie, ochrona dzieci w internecie, bezpieczeństwo dzieci w internecie