eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternetBezpieczne surfowanie

Bezpieczne surfowanie

2010-02-15 00:47

Bezpieczne surfowanie

© fot. mat. prasowe

Na pierwszy rzut oka Internet wydaje się olbrzymim rajem dla osób poszukujących rozrywki - miejscem, gdzie dzieci i młodzież mogą spotkać przyjaciół na portalach społecznościowych, rodzice mogą poszaleć na zakupach, a starsze osoby - zaplanować swoje podróże. Jednak za tą atrakcyjną otoczką czają się poważne zagrożenia dla każdej z tych grup - cyfrowe zanieczyszczenie, na które powinni zwrócić uwagę wszyscy użytkownicy komputerów i Internetu - ostrzega Kaspersky Lab.

Przeczytaj także: Bezpieczne dziecko w sieci

fot. mat. prasowe

Według badania przeprowadzonego przez Microsoft, od czerwca 2010 roku Europejczycy będą spędzać więcej czasu w Internecie niż przed telewizorem. Jak wynika z prognoz, w Sieci będziemy przebywać 2,5 dnia miesięcznie (14,2 godziny tygodniowo), natomiast na oglądanie telewizji przeznaczymy prawie dwa dni (11,5 godziny tygodniowo). Warto dodać, że pod względem korzystania z Internetu Europejczycy plasują się gdzieś pośrodku skali (około 52% europejczyków ma obecnie połączenie z Internetem). Według Internet World Stats, czołową pozycję zajmuje Ameryka Północna (74,2% populacji korzysta z Internetu), natomiast na drugim krańcu skali znajduje się Afryka (6,8% populacji posiada połączenie z Internetem). W 2010 roku połączenie z Internetem będzie posiadała około jedna czwarta populacji na świecie.

Od Facebooka do kanału pogodowego

Sposób korzystania z Internetu zależy przede wszystkim od wieku użytkowników. Aktualne statystyki dla Niemiec i Stanów Zjednoczonych pokazują, że internauci z grupy wiekowej 12-19 lat korzystają z Internetu głównie w celach komunikacyjnych. Przez około 50% czasu spędzanego online młodzi ludzie przebywają na portalach społecznościowych lub korzystają z komunikatorów internetowych i programów pocztowych.

Im starsi internauci, tym więcej czasu spędzają na poszukiwaniu informacji online, natomiast mniej na czatowaniu i grach. Poczta elektroniczna nadal jest najpopularniejszym środkiem komunikacji wśród dorosłych. Poza tym, około 2/3 dorosłych internautów robi zakupy i rezerwuje wakacje przez Internet, podczas gdy jedna trzecia z nich regularnie wykonuje transakcje bankowe online. Magicznym progiem dla popularności portali społecznościowych wydają się być 30 urodziny: trzy czwarte wszystkich młodszych internautów korzysta z internetowych portali społecznościowych, podczas gdy dla grupy osób w wieku ponad 30 lat odsetek ten wynosi jedynie jedną trzecią.

W inny sposób wykorzystują Internet osoby w wieku ponad 65 lat. Wprawdzie najpopularniejszą usługą jest poczta elektroniczna, jednak na drugim miejscu znajdują się serwisy informacyjne, odwiedzane w celu planowania podróży, czytania prognozy pogody i najświeższych informacji.

"Pomyśl, zanim wyślesz"

Hasło Dnia Bezpiecznego Internetu 2010 brzmi: "Pomyśl, zanim wyślesz". Jest ono skierowane głównie do najmłodszego pokolenia, które zwykle spędza dużo czasu na portalach społecznościowych. Trzeba pamiętać, że mimo Internetu podstawowe problemy oraz potrzeby dzieci i młodych ludzi nie zmieniły się. Młodzi ludzie nadal koncentrują się na swoich osobistych problemach - jedyna różnica polega na tym, że już nie powierzają ich swoim pamiętnikom, które skrzętnie ukrywają pod poduszką, ani nie dzielą się nimi z najbliższymi przyjaciółmi. Zamiast tego opisują swoje prywatne sprawy na blogach lub piszą komentarze na portalach społecznościowych. Wiele młodych osób nie zdaje sobie sprawy - lub po prosto nie dba o to - że mało rygorystyczne ustawienia bezpieczeństwa sprawiają, że takie informacje mogą przeczytać wszyscy.

Każdy, kto potrafi korzystać z wyszukiwarki, może teraz zgromadzić informacje o dowolnej osobie - i to w ciągu krótkiego czasu. Masz listę życzeń w sklepie internetowym? Jeżeli tak, znajdujące się na niej tytuły książek, płyt CD lub filmów prawdopodobnie wiele mówią o twoim hobby, a Twój profil na Facebooku zawiera Twoją datę urodzenia i miejsce zamieszkania. Dzięki temu przy pomocy Google Maps każdy może dowiedzieć się, w jakiej dzielnicy mieszkasz. Jeżeli ktoś wygoogla imiona Twoich rodziców, być może będzie mógł złamać zabezpieczenia Twojego konta w postaci pytań. A zatem, Internet ułatwia łączenie różnych źródeł informacji, które pozwalają na stworzenie pełnego profilu osoby.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: