Jak wykorzystano dotacje na e-biznes?
2010-02-12 13:26
Przeczytaj także: Będzie trudniej o dotacje na e-biznes?
Portal TwojaEuropa.pl - projekt realizowany w ramach pierwszego naboru POIG 8.1 z 2008 roku - zbadał sprawę od strony praktycznej. Sprawdził, które ze wspartych dotacją projektów są już publicznie udostępnione, jaka jest ich widoczność w Internecie, a także czy zdobyły sobie już popularność wśród internautów (ruch na serwisie i linki).Podczas badania portal TwojaEuropa.pl poddał analizie 100 projektów z najwyższą kwotą dofinansowania przyznaną w pierwszym naborze działania 8.1. w 2008 roku. Kolejne 100 projektów o niższym dofinansowaniu sprawdzono wyrywkowo dla porównania z pierwszą setką. Pierwszy nabór wybrano ze względu na największy staż tych projektów i możliwość prezentacji pierwszych efektów ich działania.
Wyniki badania okazały się bardzo zaskakujące. Blisko połowa przeanalizowanych projektów nadal nie została uruchomiona, części portal nie mógł nawet odnaleźć przez wyszukiwarkę Google.
Analiza pokazała, że na 75 ocenionych serwisów aż 35 jeszcze nie działało (47%). Co charakterystyczne, nie działały głównie serwisy na największe kwoty dofinansowania - aż 14 serwisów spośród pierwszych 25 z najwyższą dotacją miało zaślepki graficzne lub brak strony (56%). Portal TwojaEuropa.pl zdaje sobie sprawę, że im więcej pieniędzy, to tym większy projekt oraz więcej pracy i planowania, jednak jest to zdaniem ekspertów zastanawiające.
Natomiast według Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zdecydowana większość projektów, które są realizowane w ramach działania 8.1 znajduje się jeszcze w połowie realizacji. PARP podaje, że projekty mogą otrzymywać dofinansowanie maksymalnie przez 2 lata, a przedsiębiorca sam w harmonogramie decyduje o tym, kiedy rozpocznie i zakończy realizację projektu. Datą graniczna jest tutaj rok 2015 jako termin rozliczenia całego Programu Innowacyjna Gospodarka. Zatem na chwilę obecną nie należy oczekiwać od przedsiębiorców realnych wyników i zrealizowania projektów, które z założenia zostały rozplanowane na dłuższy okres - podkreśla PARP.
Warto przypomnieć, że we wrześniu 2008 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeżyła pierwszy szturm przedsiębiorców. Pomimo, że o działaniu 8.1 PO IG nie było jeszcze głośno w mediach, zainteresowanie pozyskaniem dotacji na e-biznes było bardzo duże. Małe i średnie firmy złożyły aż 449 projektów z pomysłami na elektroniczne usługi na łączną kwotę dofinansowania 193.011.048,14 PLN. Kwota okazała się bardzo wysoka, zwłaszcza, że PARP przeznaczył do podziału tylko niecałe 127 mln PLN. Konkurencja i weryfikacja wniosków była więc bardzo ostra.
Ostatecznie dotację pozyskało 226 projektów na łączną kwotę dofinansowania 93 956 790,21 PLN. Wydawać by się zatem mogło, że wsparcie otrzymały tylko perfekcyjnie przygotowane projekty, które powinny już podbijać Internet. Właśnie teraz mija bowiem rok od faktycznego rozpoczęcia realizacji większości pomysłów na e-biznesy. Ale wielu z nich w sieci próżno szukać. Aby zdobyć klientów i osiągnąć zakładane wskaźniki serwisy powinny już zacząć działać, ponieważ maksymalny możliwy okres realizacji projektu wynosi dwa lata. Oznacza to, że dla tych, którzy kończą projekt w 2010 roku właśnie wybił ostatni dzwonek.
Portal TwojaEuropa.pl wskazuje również na serwisy za mniejsze kwoty dofinansowania, spośród których kilka już osiągnęło lepsze wyniki niż niektóre projekty z pierwszej trzydziestki (porównano tu tylko serwisy już w pełni działające). Jako beneficjenci portal może być w tej kwestii mało obiektywny, jednak ma to odzwierciedlenie w wielu opiniach ekspertów z branży, narzekających na nieefektywne wydawanie pieniędzy. Nie od dziś wiadomo, że im mniej środków ma się do dyspozycji tym ostrożniej się je rozdziela. W tej perspektywie bardzo rozsądnie brzmią proponowane przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zmiany w programie, przewidujące między innymi zwiększenie udziału środków własnych beneficjenta oraz zmniejszenie maksymalnej kwoty dofinansowania.
Eksperci z portalu zauważają, iż smutnym faktem jest również niewielka ilość projektów z małych miejscowości czy wsi. Duże miasta, głównie wojewódzkie, są w przytłaczającej większości. W tym zakresie widać konieczność dalszych działań promocyjnych ze strony PARP i RIFów.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podkreśla, że przedsiębiorca na podstawie zawartej umowy o dofinansowanie z PARP jest zobowiązany do właściwej realizacji projektu. To zobowiązanie podlega kontroli przez służby Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości czy działające na nasze zlecenie w każdym województwie służby tzw. Regionalnych Instytucji Finansujących (RIF). Kontrola ta może dotyczyć tylko dokumentów lub może mieć formę fizycznego sprawdzenia na miejscu u przedsiębiorcy. Stwierdzone nieprawidłowości, w tym również brak realizacji projektu może być powodem do rozwiązania umowy o dofinansowanie i powstaniem obowiązku zwrotu wypłaconych środków.
Do pobrania:
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl