Telemedycyna na targach INTERTELECOM
2010-02-17 12:11
© fot. mat. prasowe
Komunikat PR
W dniach 13-14 kwietnia 2010 r. Międzynarodowe Targi Łódzkie Sp. z o.o. oraz Agencja Promocji i Współpracy Zagranicznej IDEALINE zapraszają na konferencję TELEMEDYCYNA podczas targów INTERTELECOM.Rozwój systemów teleinformatycznych znalazł zastosowanie w każdej dziedzinie życia społecznego i gospodarczego. Na dzień dzisiejszy szacuje się, że 45% gospodarstw domowych w Polsce posiada komputer, a ponad połowa z nich dostęp do Internetu. Jeżeli chodzi o sektor gospodarki oraz instytucji państwowych, panuje przekonanie, że jeżeli podmiotu nie ma w Google, podmiot ten nie istnieje.
Jako Społeczeństwo Informacyjne (społeczeństwo z szybkim nieograniczonym wolnym dostępem do informacji) wg Alvina Tofflera, jesteśmy gotowi na TELEMEDYCYNĘ.
TELEMEDYCYNA to działania koncentrujące się na wymianie informacji i danych między różnymi instytucjami medycznymi (często w celach naukowo-badawczych), jak i informacji między pacjentem a lekarzem (w celach diagnostycznych i leczniczych). Udostępnianie danych w systemach teleinformatycznych pozwala na diagnozowanie i badanie pacjentów przez lekarza znajdującego się w miejscu odległym nawet o tysiące kilometrów, a także prowadzenie skutecznej terapii i rehabilitacji nie tylko w szpitalach czy przychodniach, ale również w domu.
Adresaci konferencji TELEMEDYCYNA i targów INETERTELECOM to producenci oprogramowania dla medycyny, urządzeń monitorujących podstawowe funkcje życiowe, systemów wideo-konferencji, platform wymiany wiedzy, systemów telekomunikacyjnych.
Podczas konferencji i targów Politechnika Łódzka zachwyci nowymi technologiami w obszarze telemedycyny: „nawigacja dla niewidomych”, „odzież monitorująca podstawowe funkcje życiowe”, bezinwazyjna metoda diagnostyki stanów zapalnych organizmu, oprogramowanie zarządzane wzrokiem, oprogramowanie do odczytu myśli z komputera i inne.
W 3 Panelach dyskusyjnych:
- Wpływ telemedycyny na poprawę jakości świadczonych usług - moderator dr hab. Maciej Banach – Uniwersytet Medyczny w Łodzi
- Komputer noś zawsze na sobie – moderatorzy Prof. Strumiłło i Profesor Materka Politechnika Łódzka
- Projekty teleinformatyczne w regionach - Marcin Zawisza – Wydział E-zdrowie Urzedu Marszałkowskiego w Łodzi
fot. mat. prasowe
Patronat Medialny nad konferencją objęła Gazeta Wyborcza oraz Wydawnictwo Termedia.pl, najprężniej działające wydawnictwo medyczne w Polsce, wydawca 28 czasopism medycznych, w tym oficjalnych organów Towarzystw Naukowych. Termedia.pl publikuje ponad 20 książek rocznie.
Goście targów i konferencji poznają zagadnienie TELEMEDYCYNY w kontekście pacjenta i lekarza, a także w kontekście społecznym, gospodarczym i prawnym.
Dla lekarza Telemedycyna to zastosowanie teleinformatycznych systemów do zdalnego przekazywania informacji, w szczególności diagnostyki i konsultacji, nadzoru i zarządzania leczeniem oraz wymiany danych i szkoleń.
Dla pacjenta Telemedycyna wiąże się z komfortem leczenia. Pacjenci w domu posiadają komputer z kamerą, mikrofonem i głośnikami oraz urządzenia z czujnikami przystosowanymi do badania odpowiednich parametrów. W zależności od sytuacji mogą oni konsultować swoje objawy z lekarzem i przesyłać wyniki, które archiwizowane są w bazie danych. Lekarz może natomiast na bieżąco modyfikować zalecenia, a w przypadku stwierdzenia istotnych nieprawidłowości zdecydować o konieczności wizyty lub hospitalizacji.
Telemedycyna na świecie najszybciej rozwija się w USA, natomiast w Europe przodują Włochy. Gościem Specjalnym konferencji z Włoch będzie Profesor Fabio Bagnoli z Genui, którego osiągnięcia KE ujęła w oficjalnym periodyku TELEMEDYCYNY z 2003 r. Profesor Fabio Bagnoli na co dzień czuwa nad leczeniem pracowników platform wiertniczych.
Gospodarzem Merytorycznym konferencji jest dr hab. Maciej Banach Kierownik Zakładu Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Niedawno Minister Szkolnictwa Wyższego zaprosiła Pana Doktora do Rady Młodych Naukowców. Maciej Banach jest także Przewodniczącym Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego.
Swój udział w konferencji potwierdził także dr Wojciech Glinkowski Prezes Polskiego Towarzystwa Telemedycyny, W Polsce rozwój telemedycyny wspiera Sekcja Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Lekarskiego, a także Sekcja Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współpracująca ściśle z Sekcją Rehabilitacji i Fizjologii Wysiłku oraz Grupą Roboczą ds. Rehabilitacji Kardiologicznej z ramienia Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego POLKARD, których jednym z celów jest opracowanie i wdrożenie programu domowej rehabilitacji kardiologicznej dla pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych (OZW), operacjach CABG czy z niewydolnością serca.
Telemedycyna to nie tylko aspekty medyczne i informatyczne, to także kwestia prawna i etyczna. Gośćmi specjalnymi konferencji będą zatem prawnicy Benedict Stanburry z Londynu oraz Alicja Wirska - Płonka Kancelarii Ad Finem z Łodzi. Poruszone zostaną prawne aspekty telemedycyny.
TELEMEDYCYNA i INTERTELECOM 2010 to najlepsze miejsce dla telemedycyny i e-zdrowia w Polsce. Zapraszamy lekarzy i pacjentów, uczelnie wyższe i producentów, prawników i specjalistów od dotacji unijnych w obszarach innowacyjnej gospodarki, pasjonatów nowych technologii, przyszłych studentów kierunków technicznych i medycznych.
Konferencja odbywa się podczas Międzynarodowych Targów Komunikacji Elektronicznej INTERTELECOM i dlatego dla firm z tego zakresu tematycznego przygotowano specjalną ofertę wystawienniczą. Wszystkich informacji udziela Maciej Majewski: m.majewski@mtl.lodz.pl , tel. 42 638 62 60.
fot. mat. prasowe
oprac. : Komunikat PR