Kaspersky Lab: sprzętowy antywirus zwalczający rootkity
2010-02-23 00:26
Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, poinformował o opatentowaniu w Stanach Zjednoczonych sprzętowego systemu antywirusowego, który skutecznie zwalcza rootkity. Nowa technologia wykorzystuje sprzętowe rozwiązanie antywirusowe, którego główną funkcją jest neutralizowanie najbardziej rozpowszechnionego rodzaju zagrożenia - szkodliwych programów, które zagnieżdżają się lub infekują pliki na dysku twardym komputera. Opatentowany program antywirusowy skanuje dane zapisane na dysku twardym, identyfikując oraz blokując szkodliwe programy.
Przeczytaj także: Szkodliwe programy w Polsce - IV kw.2009
Patent Nr 7 657 941 został zarejestrowany przez Amerykański Urząd ds. Patentów i Znaków Towarowych 2 lutego 2010 roku. Opatentowana technologia została opracowana przez Olega Zajcewa, starszego specjalistę ds. technologii w Kaspersky Lab.Opatentowane urządzenie jest instalowane pomiędzy sterownikiem (dyskiem twardym lub SSD) a jednostką obliczeniową (procesorem lub RAM) i jest połączone z szyną systemową lub zintegrowane ze sterownikiem dysku. Sprzętowe rozwiązanie antywirusowe blokuje lub zezwala na zapisywanie danych na dysku, ostrzegając przed zagrożeniami i dostarczając użytkownikowi informacje o swoim działaniu (jeżeli sprzętowe urządzenie kontroli jest zainstalowane w komputerze, możliwy jest dialog z użytkownikiem). Urządzenie może działać niezależnie lub w połączeniu z oprogramowaniem antywirusowym.
Ponieważ ochrona jest zaimplementowana na poziomie sprzętu, a nie oprogramowania, technologia ta nie zależy od konfiguracji systemu operacyjnego i może skutecznie zwalczać szkodliwe programy, które zwiększają swoje przywileje w systemie, np. rootkity.
Rootkity przechwytują funkcje systemu operacyjnego, dzięki czemu potrafią aktywnie przeciwdziałać wykryciu ich i usunięciu przez rozwiązania antywirusowe, które działają w tym samym środowisku. W szczególności rootkity mogą zablokować uruchomienie aplikacji antywirusowej, śledzić jej działania i odzyskiwać szkodliwe procesy usunięte przez aplikację antywirusową, modyfikować opcje usuwania w rejestrze systemowym itd. Jednak taka aktywność nie będzie skuteczna w przypadku rozwiązania sprzętowego, które nie działa w zainfekowanym środowisku systemu operacyjnego, a rootkit zostanie szybko zneutralizowany.
Opatentowane urządzenie wykorzystuje własne uaktualniane antywirusowe bazy danych, które są chronione przed szkodliwym kodem i błędnymi wpisami podczas aktualizacji. Ponieważ urządzenie posiada własny procesor i RAM, nie pochłania zasobów komputera, do którego jest podłączone. Jeżeli będzie taka konieczność, można podłączyć do niego oddzielne źródło zasilania.
„Rozwiązania antywirusowe i szkodliwe programy to rodzaje oprogramowania z podobnymi prawami” – powiedział Oleg Zajcew, specjalista ds. technologii w Kaspersky Lab. „Właśnie dlatego sprzętowe rozwiązanie antywirusowe posiada przewagę nad konwencjonalnymi rozwiązaniami antywirusowymi - monitoruje ono wszystkie próby uzyskania dostępu do pamięci, a jednocześnie pozostaje niedostępne dla szkodliwego oprogramowania. Jest to niezwykle istotne dla zwalczania tak wyrafinowanych zagrożeń, jak rootkity czy bootkity. Co więcej, sprzętowe rozwiązanie antywirusowe bezproblemowo integruje się z innymi rozwiązaniami bezpieczeństwa, jak również z oprogramowaniem serwerowym i wyspecjalizowanymi komputerami, np. ATM.”
Kaspersky Lab złożył ponad 50 patentów w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Chinach i Europie. Dotyczą one szeregu różnych technologii opracowanych przez personel firmy.
Przeczytaj także:
Kaspersky Lab: szkodliwe programy III kw. 2013
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Kaspersky Lab, system antywirusowy, sprzetowy system antywirusowy, wirusy, trojany, szkodliwe programy, rootkity