Polscy przedsiębiorcy optymistyczni, lecz ostrożni
2010-02-25 13:12
Przeczytaj także: Coraz gorsza sytuacja przedsiębiorstw
fot. mat. prasowe
Wynagrodzenia. Źródło: Badanie oczekiwań przedsiębiorstw w 2010r., luty 2010, PKPP Lewiatan
Duże oczekiwania eksporterów dotyczące możliwości wzrostu w 2010 r. widać także przez pryzmat ich planów związanych z zatrudnieniem i wynagrodzeniami. Prognozy wskazują na istotny wzrost zainteresowania tej grupy firm rynkiem pracy i to pracownikami o wysokich kwalifikacjach, bowiem planowane są wzrosty wynagrodzeń.
Eksperci wskazują, że przedsiębiorstwa są dzisiaj w okresie zamykania 2009 r. oraz dopinania planów i weryfikowania strategii na 2010 r. Widać już jednak wyraźnie rozwagę w ocenach i pewne obawy dotyczące rozwoju sytuacji w 2010 r.
Gdy w 2009 r. PKPP Lewiatan badała 4-krotnie sytuację w przedsiębiorstwach, zastanawiał spokój firm i brak jednoznacznie negatywnych ocen możliwego rozwoju sytuacji w polskiej gospodarce. Dzisiaj 2009 r. mamy za sobą i wiemy, że oceny sytuacji dokonywane przez przedsiębiorstwa były prawdziwe. Dlatego tak ważne są prognozy firm na 2010 r. A nie dają one, przynajmniej jak na razie, pola do planowania wyższego niż 2,8-3,0 proc. wzrostu gospodarczego. Wydaje się, że przedsiębiorstwa bardzo wstrzemięźliwe oceniają możliwości wzrostu sprzedaży i zysków. Szczególnie te, które działają wyłącznie na rynku polskim. Bowiem eksporterzy wyraźnie pokazują większy optymizm. Sytuacja u naszych głównych partnerów handlowych nie poprawiła się w sposób znaczący. Jednak zeszłoroczne wyniki badań karzą nam mieć zaufanie do ocen prezentowanych przez firmy. Oznacza to, że eksporterzy mają już zabezpieczone kontrakty handlowe, a ciągle słaby złoty pozwala im na optymizm.
Informacje o badaniu
Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan przygotowała badanie oczekiwań przedsiębiorców w 2010 r. Badanie zostało przeprowadzone na losowej próbie 400 firm. Próba została dobrana, a następnie przeważona zgodnie ze strukturą wielkości przedsiębiorstw (mikro, małe, średnie i duże) oraz 7 sektorów gospodarki (przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel i naprawy, transport, gospodarka magazynowa i łączność, hotele i restauracje oraz obsługa nieruchomości i firm). Badanie zostało zrealizowane w dniach 27 stycznia - 02 lutego 2010 r. metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) przez firmę 4P Research Mix.
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl