Wyroby garmażeryjne: kontrola III kw. 2009
2010-03-01 09:45
Porównanie stwierdzonych nieprawidłowości © fot. mat. prasowe
Zgodnie z "Rocznym ramowym planem kontroli Inspekcji JHARS na 2009 rok", w III kwartale wszystkie wojewódzkie inspektoraty JHARS przeprowadziły kontrolę planową w zakresie jakości handlowej wyrobów garmażeryjnych. Celem kontroli było sprawdzenie jakości handlowej głównie pierogów i gotowych drugich dań w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami i deklaracją producenta.
Przeczytaj także: Napoje spirytusowe: kontrola IV kw. 2009
ZAKRES KONTROLIKontrolę przeprowadzono w 78 podmiotach prowadzących produkcję wyrobów garmażeryjnych (tj. 23,5 % podmiotów znajdujących się w ewidencji WIJHARS).
Kontrolą objęto:
-
w zakresie oceny organoleptycznej i parametrów fizykochemicznych 212 partii wyrobów garmażeryjnych o łącznej masie 174,7 t, w tym:
- 35 partii pierogów mięsnych o łącznej masie 20,8 t,
- 96 partii pierogów niemięsnych o łącznej masie 68,5 t,
- 81 partii drugich dań o łącznej masie 85,4 t.
-
w zakresie znakowania wyrobów garmażeryjnych 258 partii wyrobów garmażeryjnych o łącznej masie 185,6 t, w tym:
- 40 partii pierogów mięsnych o łącznej masie 23,4 t,
- 108 partii pierogów niemięsnych o łącznej masie 70,7 t,
- 110 partii drugich dań o łącznej masie 91,5 t.
Ocena organoleptyczna
Nieprawidłowości w zakresie cech organoleptycznych stwierdzono w przypadku 5 partii wyrobów garmażeryjnych (2,4% skontrolowanych partii) o łącznej masie 2,6 t (1,5% skontrolowanej masy).
Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły: uszkodzeń mechanicznych, tj. popękania, rozklejenia i wycieku nadzienia oraz zmiany kształtu pierogów po ugotowaniu.
Parametry fizykochemiczne
Nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych stwierdzono w przypadku 40 partii wyrobów garmażeryjnych (18,7% skontrolowanych partii) o łącznej masie 40,5 t (23,1% skontrolowanej masy).
Parametry fizykochemiczne sprawdzane w wyrobach garmażeryjnych, tj: zawartość: składników stałych, składników jednorodnych (np.: mięsnych), nadzienia (farszu), panierunku, wody, tłuszczu, białka, skrobi, soli.
Nieprawidłowości w zakresie parametrów fizykochemicznych polegały głównie na zaniżaniu zawartości farszu lub nadzienia w wyrobach garmażeryjnych od 1,5 p.p. do 26 p.p. w stosunku do deklaracji producenta, które stwierdzono w przypadku 26 partii wyrobów garmażeryjnych o łącznej masie 1,9 t.
Zaniżanie zawartości farszu lub nadzienia w wyrobach garmażeryjnych świadczy o stosowaniu przez producentów nieuczciwych praktyk handlowych.
Znakowanie wyrobów garmażeryjnych
Nieprawidłowe znakowanie stwierdzono w przypadku 125 partii (48,4% skontrolowanych partii wyrobów) o łącznej masie 15,5 t (8,3% skontrolowanej masy).
Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości dotyczyły podania: niepełnego składu wyrobów garmażeryjnych, nieprawidłowej informacji o terminie przydatności do spożycia lub dacie minimalnej trwałości oraz niepełnych danych producenta.
Inne ustalenia z kontroli
Brak zgłoszenia faktu prowadzenia działalności gospodarczej do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektora JHARS w około 29,5% skontrolowanych podmiotów.
Przeczytaj także:
Przetwory mleczne: kontrola IV kw. 2009
oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl