Ewolucja złośliwego oprogramowania 2009
2010-03-04 12:21
Przeczytaj także: Złośliwe oprogramowanie. Ransomware uderza w dyski NAS
Clampi został zauważony przez ekspertów ds. bezpieczeństwa latem 2009 roku, gdy zainfekowanych zostało wiele dużych amerykańskich firm oraz organizacji rządowych. Szkodnik ten, który po raz pierwszy pojawił się w 2008 roku (a według niektórych danych, pochodził z Rosji), został stworzony w celu kradzieży danych dotyczących kont w określonych systemach bankowości online. Jego modyfikacja, która pojawiła się w 2009 roku, różniła się od poprzednich wariantów nie tylko swoją wyrafinowaną, wielomodułową strukturą (podobną do tej zaimplementowanej w niesławnym trojanie Zbot), ale również wysoce złożoną strukturą komunikacji wykorzystywaną w stworzonym przez siebie botnecie, który szyfrował ruch przy użyciu RSA. Inną cechą charakterystyczną Clampi było wykorzystywanie standardowych narzędzi Windowsa podczas rozprzestrzeniania się za pośrednictwem sieci lokalnych. Spowodowało to wiele problemów dla pewnych rozwiązań antywirusowych, które nie potrafiły zablokować "aplikacji z białych list", a tym samym nie były w stanie odeprzeć tego ataku.
Zagrożenia te były również znane z ich szerokiego rozpowszechnienia w Internecie. Zarówno Sinowal jak i Clampi spowodowały epidemie na poziomie globalnym, a TDSS był odpowiedzialny za jedną z największych epidemii w 2009 roku. Packed.Win32.Tdss.z, który pojawił się we wrześniu i został nazwany przez jego autora "TDL 3", był szczególnie szeroko rozpowszechniony.
Epidemie
W zeszłym roku przewidywaliśmy wzrost globalnych epidemii, niestety nasze prognozy okazały się słuszne. Globalne epidemie były spowodowane nie tylko wymienionymi wyżej zagrożeniami, ale całym szeregiem innych szkodliwych programów.
Ataki na komputery
Dane zebrane przez Kaspersky Security Network pokazują, że ponad milion systemów zostało zaatakowanych przez wymienione niżej szkodliwe programy:
- Kido — robak
- Sality — wirus/ robak
- Brontok — robak
- Mabezat — robak
- Parite.b — wirus plikowy
- Virut.ce — wirus/ bot
- Sohanad — robak
- TDSS.z — rootkit/backdoor

oprac. : eGospodarka.pl